Faggatnák Medgyessyt

Az Országgyűlés költségvetési bizottsága rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi a Fidesz, ahol Medgyessy Péter miniszterelnököt hallgatnák meg arról, hogy mennyibe kerül az iraki magyar szerepvállalás, és ezt az USA milyen mértékben ellentételezi. A parlament honvédelmi bizottságának rendkívüli ülésén szintén a washingtoni tárgyalásairól faggatnák a kormányfőt. Gál J. Zoltán kormányszóvivő szerint minderre nincs semmi szükség.

2004. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogán Antal és Lengyel Zoltán fideszes országgyűlési képviselők tegnap a Honvédelmi Minisztérium (HM) előtt tartott sajtótájékoztatójukon bejelentették: Medgyessy Péter kormányfő meghallgatását kezdeményezi a Fidesz a parlament költségvetési bizottságának rendkívüli ülésén.
Lengyel Zoltán elmondta: a Fidesz arra kíváncsi, hogy eddig mennyibe került Magyarországnak az iraki és az afganisztáni katonai szerepvállalás, és ennek fejében milyen cégek milyen mértékben vehetnek részt az iraki újjáépítésben. Az ellenzék arról is érdeklődne a miniszterelnöktől, hogy miként sikerült a magyar érdekeket érvényesítenie a washingtoni tárgyalásain, és hány magyar vállalat kaphat ezután megbízást Irakban.
Rogán Antal arra hívta fel a figyelmet: Kovács László külügyminiszter tavaly májusban úgy nyilatkozott, a „békefenntartásban” való részvétel a feltétele annak, hogy az újjáépítésben magyar cégek vehessenek részt. Kovács egy interjújában arra is utalt, hogy átadták az amerikaiaknak azoknak a vállalatoknak a listáját, amelyek a korábbi évtizedekben utakat, hidakat, erőműveket, transzformátorállomásokat és víztisztító berendezéseket építettek Irakban, a Fidesz információi szerint azonban a mai napig nincs olyan magyar cég, amely megbízást kapott volna az újjáépítésben – tette hozzá a képviselő. Megjegyezte: a HM tájékoztatása szerint eddig 16 milliárd forintba került az iraki szerepvállalás, amely minden hónapban további egymilliárd kiadást jelent a magyar államnak. Ezek szerint, ha az év végéig maradnak a katonáink az arab országban, összesen 22 milliárd forintot költünk az iraki szerepvállalásra, és ez minden magyar háztartásnak több mint ötezer forinttal terheli meg a pénztárcáját. Ebben a helyzetben jogos elvárás, hogy az állampolgárok megtudják, mit kapunk ennek ellensúlyozásaként az Egyesült Államoktól, és kinek üzlet az iraki háború – jelentette ki Rogán Antal.
Mint ismeretes, nemrég Simicskó István (Fidesz) szintén rendkívüli ülést kezdeményezett a parlament honvédelmi bizottságában, ahol a képviselők meghallgathatnák Medgyessy Pétert washingtoni tárgyalásainak eredményeiről.
– Semmi szükség arra, hogy a Fidesz hangulatkeltésre használja fel a parlamenti bizottságok üléseit – válaszolta a szóvivő arra a kérdésre, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök eleget tesz-e annak az ellenzéki kérésnek, hogy a bizottságok előtt számoljon be amerikai útjáról. A szóvivő szerint sikeres volt Medgyessy Péter USA-beli körútja. Sőt, szerinte annyira sikeres volt ez, hogy a Fidesz most megpróbálja megkérdőjelezni.

Az SZDSZ szerint helyes döntés volt Magyarország részéről az iraki rendezésben való részvétel. – Magyarország számára különös jelentőségű az iraki rendezés. A magyarok sokat tudnak arról, hogy milyen az, amikor egy ország elnyomás alatt áll, és milyen érzés, amikor a nemzetközi közösség nem lép közbe a demokratikus erők mellett – fogalmazott Eörsi Mátyás SZDSZ-ügyvivő. Hozzátette: amennyiben Magyarország kivonja magát a nemzetközi közösség erőfeszítéseiből, fennáll a lehetősége annak, ha egyszer bajba kerül, nem számíthat segítségre. – Nem kell-e attól tartanuk, hogy lesznek olyan országok, amelyekben a fideszesek és az MDF-esek azt fogják mondani, mit keresnek a holland, az amerikai vagy a francia katonák magyar földön? – vetette fel a politikus.



A polgárok kétharmada ellenzi a missziót
A magyar katona halála nem befolyásolta érdemben a magyarok amúgy jó ideje elutasító véleményét az iraki szerepvállalással kapcsolatban. A megkérdezettek 63 százaléka ellenzi a magyar katonák iraki szerepvállalását, és alig több mint negyede, 26 százalék támogatja azt – derül ki a Magyar Gallup Intézet felméréséből. Júniusban minden korábbinál magasabb, 71 százalék volt az USA iraki katonai akcióját ellenzők aránya, és mindössze 13 százalék helyesli azt. A relatív többség úgy vélekedik a miniszterelnök amerikai látogatása után, hogy az USA a magyar kontingens mandátumának kitöltéséért cserébe ajánlott fel infrastruktúra-fejlesztő támogatásokat. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.