Ő a világ legaktívabb és legveszélyesebb terroristája – jelentette ki Abu Muszab az-Zarkaviról a CIA kutatója. Ezzel ugyan ideiglenesen megingatja Oszama bin Laden eddig vitathatatlan első helyét a nyugati világ közellenségeinek listáján, ám az valóban igaz, hogy míg a hosszú szakállú terrorista milliárdos ismeretlen helyen rejtőzik, az-Zarkavi viszonylag sűrűn hallat magáról.
Valódi neve Ahmad Fadil Nazzal al-Halajleh, az általánosan ismert megnevezés csak szülőhelyére utal. Ő ugyanis a jordániai Zarka kisvárosban nőtt fel, ahol igen rossz gyerek lévén korán kimaradt az iskolából. Tehetsége később derült ki: kiválóan meg tud szervezni akciókat, hálózatot épít barátokból és ismerősökből, akiket szükség esetén mozgósít. A nyolcvanas évek végén Afganisztánban harcolt, majd hazatérve megküzdött Jordánia tisztviselőivel is. A hatalom ugyanis nem látta szívesen a szinte mániákusan vallásos harcosokat. Börtönbe is került, s csak általános amnesztia során, 1999-ben szabadult. Egy olyan vallási vezető hatása alá került, aki a jordániai monarchiát kívánta megdönteni, és helyette iszlám uralmat bevezetni. Már az ezredforduló előtt eldöntötte, hogy mindent ennek a célnak rendel alá. Kiszabadulása után családjával Pakisztánba költözött (állítólag mézet árult), de az amerikaiak szerint ott találkozott az al-Kaida helyi főnökeivel. Azt is gyanítják, hogy átruccant Afganisztánba is, hogy még nagyobb vezetőkkel találkozzon. Ezen elmélet szerint ott bízták meg a tehetséges terroristanövendéket különböző akciók végrehajtásával: izraeli és amerikai turisták lelövésével, robbantásokkal, gyilkosságokkal. Az-Zarkavi persze nem hagyta magát eltántorítani rögeszméjétől. Saját csoportról álmodott, amelynek segítségével eltörli a föld színéről a szerinte korrupt és világias jordániai uralkodóházat.
2000-ben már saját kiképzőközpontot alapított Afganisztánban. Embereivel Izraelt akarta megtámadni, ám Törökországban letartóztatták kis csapatát. Ráadásul jött az afganisztáni háború, s egy amerikai légicsapásban súlyosan megsérült a gyomra és a lába. Csoportja ezután Irakba menekült, s később feloszlott. Egy ideig Iránból irányította akcióit megfogyatkozott embereivel – az ő szempontjából katasztrofális eredménnyel –, végül Bagdadba utazott, s levágatta sérült lábát. Teherán később kiutasította, s átköltözött az északi, kurdok lakta iraki hegyvidékre.
Az-Zarkavi emberei átlépték a kontinens határait is, és állítólag már az európai nagyvárosokban is találtak a csapat működésére utaló nyomokat. Az igazi segítséget azonban Amerika adta: Irakban elkezdődött a háború. Az-Zarkavi pedig azóta szinte lubickol „a lehetőségek hazájában”.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is