Három kormányfő Irakról

Három véleményt képviselt Irak ügyében Orbán Viktor, Boross Péter és Horn Gyula. A volt miniszterelnökök közül Orbán és Boross abban egyetértett, hogy a katonákat mielőbb haza kell hívni, Horn szerint a jelenlét elősegítheti a konszolidációt.

2004. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irak kapcsán eltérő véleményt fogalmazott meg Orbán Viktor (Fidesz), Horn Gyula (MSZP) és Boross Péter (MDF) a tegnapi beszélgetésüket követő sajtótájékoztatón, abban azonban egyetértettek, hogy a jövőben rendszeresen (akár havonta) lesznek egyeztetések a volt kormányfők között. A három egykori miniszterelnök Orbán Viktor kezdeményezésére találkozott a Parlamentben, hogy megosszák gondolataikat az iraki magyar szerepvállalásról.
– Nem tárgyaláson, nem veszekedésen, nem vitán, hanem beszélgetésen vagyunk túl, és mindhárman örülünk, hogy van olyan esemény is a politikában, ahol nem feltétlenül kell meggyőzni a másikat és alkudozni – kezdte a találkozóról szóló beszámolóját Orbán Viktor.
*
Mint elmondta, egyetértettek abban, ha bármikor alaposabb megfontolást érdemlő kérdés merül fel, amelynek jelentősége van az ország szempontjából, az egyeztetést megismétlik majd. Kiderült, amikor Irakról beszélünk „hárman vagyunk, három különböző véleménynyel” – jegyezte meg az exkormányfő. Elmondása szerint a magyar szerepvállalással kapcsolatban az ENSZ Biztonsági Tanácsának legutóbbi döntése ismeretében azt képviselte, hogy a magyar hadseregnek és a kormánynak fel kell készülni a mielőbbi kivonulásra. A Fidesz a béke oldalán áll, és terrorellenes, de az iraki rendezés ügye már nem a terrorizmus elleni küzdelemről szól – szögezte le Orbán Viktor.
Horn Gyula szerint viszont az ENSZ határozata reményt nyújt arra, hogy végleg elindul a konszolidáció Irakban. Magyarországnak nem feltétlenül „üdvös”, ha ezek után kivonulunk, hiszen a jelenlétünk erősítheti ezt a folyamatot – fogalmazott a volt kormányfő. Közölte: szerinte az elmúlt két évben nagyon eldurvult a politikai légkör Magyarországon, és ennek csak akkor lehet véget vetni, ha elkezdődik a párbeszéd a pártok között, amelynek színtere lehet a volt kormányfők közötti rendszeres találkozó.
„Elmeélesítő beszélgetésekre valóban szükség van” – erősítette meg két politikustársa véleményét Boross Péter. Az MDF-es politikus szerint azonban a magyar kontingensnek állandó, „abszolút” készültségben kell lenni, hogy azonnal ki lehessen vonni a katonákat. Az ENSZ határozata sem a konszolidáció kezdetét jelenti, és a katonáink továbbra sem azzal a tevékenységgel tartózkodnak Irakban, amelyet az eredeti parlamenti határozat megjelölt – hangsúlyozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.