Orbán Viktor szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) Irakkal összefüggő határozata azt igazolja, hogy már semmi szükség a magyar katonákra Irakban. A Fidesz elnöke Irak ügyében a jövő héten találkozik Horn Gyula és Boross Péter volt miniszterelnökkel. Hangsúlyozta: Magyarországnak a NATO megerősödése az első számú érdeke a jó amerikai kapcsolatok ápolása mellett.
– Az ENSZ BT határozata bizonyítja, hogy ártott volna Magyarország nemzetközi tekintélyének az iraki magyar kontingens hazarendelése – jelentette ki Kovács László külügyminiszter. Szerinte a BT új határozata megerősítette a háromszáz fős magyar alakulat mandátumát. – Az MDF határozati javaslatot nyújt be az Irakban szolgáló magyar katonák hazarendeléséről, mert a párt álláspontján az ENSZ BT határozata sem változtatott – jelentette be Herényi Károly frakcióvezető.
Mint ismeretes, az ENSZ BT kedden egyhangúlag megszavazta az Irak szuverenitásának helyreállítását, a demokratikus állam megteremtését célzó határozatot.
Eltérő szakértői vélemények. Nemzetközi katonai jelenlét nélkül el lehet szabadítani a válságot Irakban, ezért nem feltétlenül a magyar misszió hazahívása következik az ENSZ BT határozatából – véli Deák András biztonságpolitikai szakértő. Gorka Sebestyén, a Fejlődő Demokráciák Nemzetközi Biztonságpolitikai Intézetének vezetője szerint azonban minden országnak szuverén joga, hogy eldöntse, részt vesz-e egy ENSZ-határozat alapján végzett katonai akcióban. A BT új döntése miatt más országok is részt vehetnek az iraki rendezésben, így a fogolykínzások után az ellenzék méltán gondolhatja úgy, hogy nincs feltétlenül szükség a magyar jelenlétre – közölte a szakértő, aki szerint a NATO bevonása változtatna a helyzeten, de erre nincs esély a közeljövőben.