Irakról tárgyalnak a volt kormányfők

Kormányfői elődeivel tárgyal Orbán Viktor az iraki magyar katonák hazahívásáról, mert szerinte az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata után nincs szükség magyar katonákra a térségben. Kovács László külügyminiszter ezzel szemben úgy látja, a határozat megerősítette a misszió mandátumát.

2004. 06. 11. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) Irakkal összefüggő határozata azt igazolja, hogy már semmi szükség a magyar katonákra Irakban. A Fidesz elnöke Irak ügyében a jövő héten találkozik Horn Gyula és Boross Péter volt miniszterelnökkel. Hangsúlyozta: Magyarországnak a NATO megerősödése az első számú érdeke a jó amerikai kapcsolatok ápolása mellett.
– Az ENSZ BT határozata bizonyítja, hogy ártott volna Magyarország nemzetközi tekintélyének az iraki magyar kontingens hazarendelése – jelentette ki Kovács László külügyminiszter. Szerinte a BT új határozata megerősítette a háromszáz fős magyar alakulat mandátumát. – Az MDF határozati javaslatot nyújt be az Irakban szolgáló magyar katonák hazarendeléséről, mert a párt álláspontján az ENSZ BT határozata sem változtatott – jelentette be Herényi Károly frakcióvezető.
Mint ismeretes, az ENSZ BT kedden egyhangúlag megszavazta az Irak szuverenitásának helyreállítását, a demokratikus állam megteremtését célzó határozatot.



Eltérő szakértői vélemények. Nemzetközi katonai jelenlét nélkül el lehet szabadítani a válságot Irakban, ezért nem feltétlenül a magyar misszió hazahívása következik az ENSZ BT határozatából – véli Deák András biztonságpolitikai szakértő. Gorka Sebestyén, a Fejlődő Demokráciák Nemzetközi Biztonságpolitikai Intézetének vezetője szerint azonban minden országnak szuverén joga, hogy eldöntse, részt vesz-e egy ENSZ-határozat alapján végzett katonai akcióban. A BT új döntése miatt más országok is részt vehetnek az iraki rendezésben, így a fogolykínzások után az ellenzék méltán gondolhatja úgy, hogy nincs feltétlenül szükség a magyar jelenlétre – közölte a szakértő, aki szerint a NATO bevonása változtatna a helyzeten, de erre nincs esély a közeljövőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.