Változatlanul Irak számít a legkockázatosabb gazdasági térségnek a feltörekvő piacok táborában, noha az arab ország üzleti megítélése minimálisan javult – olvasható ki a The Economist országkockázati (country risk) besorolásából; a brit kutatók a szóban forgó felmérést a 2003 májusától 2004 májusáig terjedő időszak különböző gazdasági mutatói alapján készítették, s harminc országot vizsgáltak meg.
A londoni szakemberek szerint az említett időszakban csak Irán és Magyarország rontott pozícióján. Hazánk számára az is kedvezőtlen, hogy a neves közgazdászok még Izraelt is vonzóbb piacnak tartják a magyarnál, annak ellenére, hogy a közel-keleti államban zajló politikai események kifejezetten negatívan hatnak az ottani gazdasági életre. A tekintélyes hetilap kimutatása szerint hazánknál jóval vonzóbb Lengyelország, Malajzia, sőt Chile is.
A brit gazdaságpolitikai újság nemrég azt is közölte, hogy 2004-ben Magyarországon 3,1 százalékos lesz a növekedés mértéke, szemben a kormány és a gazdaságkutatók által előre jelzett 3,6 százalékos bővüléssel.
Visszafizetést jósolnak
Évente akár több száz millió euró összegű, a vállalatok részére nyújtott tiltott támogatás visszafizetését is elrendelheti az Európai Bizottság Magyarországon – derül ki a Deloitte könyvvizsgáló cég jelentéséből. A Deloitte szerint súlyos következményekkel járhat Magyarország számára, hogy május elsejétől az Európai Bizottság kizárólagos hatáskörébe tartozik az állami támogatások jogszerűségének megítélése; a tapasztalatok alapján ugyanis hazánkban hagyománya van annak, hogy bizonyos állami megrendeléseket egyes kiválasztott cégek kapnak. A jelentés arra hívja fel a figyelmet, hogy ezek a megbízások is állami támogatásoknak minősülhetnek.
Bővebben a 11. oldalon