Két hét múlva ül össze az amerikai központi bankrendszer, a Federal Reserve (Fed) nyíltpiaci bizottsága (FOMC), de megjósolhatatlan, hogy a testület változtat-e az irányadó kamatszinten. Ismeretes, a Fed irányadó kamata a tavaly júniusi, utolsó csökkentés óta egy százalék. Elemzők szerint amennyiben az amerikai központi bank módosítja is a kamatszintet, akkor csak negyed százalékponttal emeli azt majd meg.
Szakértők korábban azzal is számoltak, hogy a Fed a szóban forgó, június 29-i tanácskozásán fél százalékponttal kezdi el a szigorítást, ám a negyedpontos verzió tért vissza az üzleti életbe. Ennek hátterében az áll, hogy a michigani egyetem a minap kiadott fogyasztói bizalmi indexe június közepére 95,2 pont lett a május végi, 90,2 pont után; megerősítve a további, erős gazdasági növekedés kilátását. Ezzel szemben a legfrissebb inflációs adatok szerint a maginfláció 0,2 százalékra csökkent a múlt hónapban az Egyesült Államokban az áprilisi 0,3 százalékról, miközben a teljes infláció valamelyest gyorsult. Alan Greenspan, a Fed elnöke a napokban az amerikai szenátus bankügyi bizottsága előtt kifejtette: ha a kamatpolitikában változtatás lesz, az csak „mérsékelt” lesz. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy az amerikai gazdaság teljesítménye az utóbbi években kiemelkedő volt, szerinte azonban még gyenge a foglalkoztatás növekedése. A Fed elnöke úgy tartja, hogy inflációs nyomás nem ígérkezik komolynak a belátható jövőben. Az amerikai szenátus csütörtökön este egyhangúlag megszavazta Alan Greenspan ötödik mandátumát az Egyesült Államok központi bankjának szerepét betöltő Fed élén.
A Fed 12 körzetének többsége az április eleje és május közepe közötti időszak alapján azt közölte, hogy nőttek ugyan a nyersanyagárak, így az acélé vagy az építőanyagoké, összességében azonban mérsékelt volt a fogyasztóiár-emelkedés – tartalmazza a Fed úgynevezett Bézs könyve, az amerikai gazdaság központjainak állapotáról kiadott időszakos jelentés.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását