Lelassult az USA gazdasága

Noha meglepetést szerzett az USA első negyedéves, a vártnál jóval kedvezőtlenebb, 3,9 százalékos GDP-je, a világgazdasági növekedés ütemét és jellegét továbbra is az amerikai gazdaság alakítja.

2004. 06. 28. 15:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte meglepte a gazdaságkutatókat a végleges első negyedévi amerikai GDP-adat, amely a vártnál gyengébb lett. Az USA gazdaságának lefékeződése azt is jelentheti, hogy az amerikai jegybank nyílt piaci bizottsága csak minimálisan változtatja meg a soron következő, e heti ülésén a napi kamatszintet. Szakértők egyébként 4,4 százalékos bővülést prognosztizáltak az említett időszakra, ám a növekedés mértéke csak 3,9 százalék lett. Szakértők szerint ez a GDP-adat egyértelműen jelzi, hogy az Egyesült Államok gazdasága lefékeződött. Nyugati kutatóintézetek szerint a lassulás fő okozója, hogy megugrott az import. A behozatal mértéke ugyanakkor tovább bővülhet, ha a Fed a jövő héten az alapkamat növeléséről dönt, amely erősíti majd a nemzeti fizetőeszközt. Elemzők korábban az év egészére vonatkozóan 3,9 százalékos GDP-növekedést vártak, s ezen belül is kiugró, négy-öt százalékos „első féléves gyarapodást”, minimális, 1,3 százalékos infláció mellett. (Az USA GDP-jének növekedési üteme a 2002. évi 2,4 százalékról tavaly 2,6 százalékra emelkedett – az amerikai bővülés kiemelkedő mértékben táplálkozott az expanzív költségvetési és monetáris politikából. A költségvetési expanziót 2003-ban a katonai kiadások „elszaladása” és a nagyarányú adócsökkentés fémjelezte. A monetáris expanzió az irányadó jegybanki kamatláb mérsékléséhez kapcsolódott, amelynek jelenlegi szintje mindössze egy százalék.)
Amerikai lapok szerint 2004-re nem várható ugyan konjunktúra, de éppen annyira javul a helyzet, hogy azt a benyomást keltse: a dolgok elindultak jó irányba. Bár tavasszal az amerikai gazdaság kétségkívül élénkülni kezdett, hiszen tartósabbak lettek a vállalati beruházások, a gyárak növelték kapacitásukat, és javult a foglalkoztatási helyzet is, mindez nem volt elegendő arra, hogy a GDP bővülése meghaladja a négy százalékot. Az amerikai költségvetés káosz: Irak „tételei”, az egészségügyi programok és a közelmúltban bevezetett adócsökkentés költségei hatalmasak. Az Egyesült Államok gazdasági növekedésének kockázati tényezője a folyó fizetési mérleg növekvő hiánya, amely a GDP négy és fél, öt százalékára rúg, illetve az is, hogy az elnökválasztási verseny eltérítheti a figyelmet a létező problémákról. Mint ismeretes, George Bush 2004-ben megkísérli megszerezni második mandátumát is. Ez pedig joggal kockázati tényező, hiszen a világ legnagyobb hatalmú emberét választják meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.