Halálos sebet kapott tegnap Nagy Richárd, az iraki magyar szállítókontingens szakaszvezetője helyi idő szerint 10 óra 30 perckor a magyarok szálláshelyétől mintegy hetven kilométerre, a nemzetközi erők ukrán táborához vezető úton. A 27 éves fiatalember halálát egy időzített robbanószerkezet okozta, miközben a magyar misszió 47 tagú konvoja éppen palackozott vizet szállított az ukrán bázisra. A járműoszlop a Kuvait és Bagdad közötti autópályáról letérő, úgynevezett Tampa-úton haladt, amikor As Suwayrah településtől 45 kilométerre a szállítókat biztosító BTR80–A típusú páncélozott járművek mellett felrobbant egy bomba, és repeszeivel a golyóálló mellény oldalrésein keresztül megsebesítette a konvoj második járművében ülő magyar katona tüdejét. Az amerikaiak mentőhelikoptere azonnal a helyszínre érkezett, ahol még sikerült újraéleszteni Nagy Richárdot, de a fiatalember a bagdadi kórházba szállítása után elhunyt. A szakaszvezető 1977-ben született Szolnokon, és mielőtt szerződéses katona lett, elvált édesanyjával és fiatalabb testvérével élt együtt a 3800 lelkes Zagyvarékason. Katonaként a Magyar Honvédség Szolnoki Könnyű Vegyes Ezredének gyorsreagálású századában szolgált, a gépesített lövészeknél. A magyar konvoj elleni merényletben a szétrobbanó szilánkoktól sérülést szenvedett egy másik szakaszvezető is.
– Életem egyik legnehezebb pillanatában vagyok – kezdte sajtótájékoztatóját Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, aki a repülőtérről fordult vissza, amikor megkapta a hírt a katona haláláról, mert éppen Finnországba készült kétoldalú tárgyalásokra. Kijelentette: a magyar katonák a támadás ellenére folytatják a parlament által kijelölt feladatukat Irakban. Közlése szerint Szenes Zoltán vezérkari főnökkel együtt elrendelték, hogy külön vizsgálóbizottság induljon a helyszínre, a testületet a tervek szerint két dandártábornok, Isaszegi János, a honvédség összhaderőnemi parancsnoka és Forró József, a szárazföldi haderő parancsnokhelyettese vezeti majd.
Keleti György, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának szocialista elnöke keddre rendkívüli ülést hívott össze. Medgyessy Péter miniszterelnök Brüsszelben „aljas terrortámadásnak” nevezte a merényletet, és együttérzését fejezte ki az érintettekkel. Hozzátette: a kormány továbbra sem kívánja megbízatásának lejárta előtt hazarendelni a kontingenst. Mádl Ferenc köztársasági elnök, a honvédség főparancsnoka táviratban fejezte ki részvétét az Irakban hősi halált halt magyar katona édesanyjának.
Az MSZP-frakció legmélyebb együttérzését nyilvánítja ki az Irakban hősi halált halt magyar katona családjának, hozzátartozóinak és barátainak – tartalmazza a párt az MTI-nek eljuttatott közleménye. A Fidesz részvétét és együttérzését nyilvánítja az Irakban elhunyt magyar katona hozzátartozóinak – közölte Simicskó István, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának alelnöke. „Egy ilyen szörnyű tragédia után nem lenne helyénvaló más nyilatkozat, minden kérdésnek megvan a maga ideje” – mondta a fideszes politikus.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke részvétét és együttérzését nyilvánította az Irakban elhunyt magyar katona családjának. Kijelentette: Irak ügyében, a magyar katonák ott-tartózkodásának megítélésében nem változott a Fidesz véleménye, de ezt a napot nem tartja alkalmasnak arra, hogy erről politikai vita folyjon.
– Ez az, amit mi, magyar demokraták nem akartunk – jelentette ki Dávid Ibolya MDF-elnök, hozzátéve: mély megrendüléssel fogadták a hírt, hogy a terrorizmusnak, az iraki háborúnak magyar katonai áldozata van. Mint fogalmazott: a szomorúság és a gyász óráiban az MDF nevében részvétet nyilvánítanak az elhunyt katona családjának.
Makkai István alezredes, kontingensparancsnok videokonferencián lépett kapcsolatba a Honvédelmi Minisztériummal. Jelentése szerint a külszolgálatot teljesítő magyar katonák körében mély megrendülést váltott ki az eset, és csendben gyászolnak a szálláshelyükön, mert a mai feladatukat töröltették a hadosztályparancsnokkal. Mint elmondta, a pokolgépet olyan jól álcázták, hogy nem lehetett észrevenni az út mentén, ezért általában nem lehet előre felkészülni az ilyen támadásokra.
Juhász Ferenc a konferencia után bejelentette, hogy amint a nemzetközi parancsnokság engedélyét megkapják, a vezérkari főnökkel együtt kiutaznak a magyarok al-hillahi táborába. Közlése szerint a HM kegyeleti bizottsága megtette az intézkedéseket, hogy az iraki konfliktus magyar áldozatát még a hét végén haza tudják hozni. A miniszter szólt arról is, hogy a katona családját a szaktárca 400 ezer forint azonnali gyorssegélyben részesíti. A szakaszvezető hozzátartozóit ezenfelül ötmillió forint életbiztosítási járadék illeti meg. A fiatalember temetéséről a honvédelmi tárca gondoskodik.
Nőtt a Kambodzsa és Thaiföld között kirobbant harcok halálos áldozatainak száma
