Negyven év börtön Simon haláláért

Társtettesként elkövetett emberölésben találta bűnösnek a Simon Tibor agyonverésével vádolt négy férfit tegnap a Fővárosi Bíróság tanácsa, amelyért G. János 12 év, O. Roland és H. János 10-10 év, míg H. Attila nyolc év börtönbüntetést kapott. Az egykori ferencvárosi labdarúgó édesapja megelégedéssel fogadta a nem jogerős döntést, de szerinte többen is bántalmazták fiát, mint amennyien a vádlottak padjára kerültek.

2004. 06. 17. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Bíróság nem jogerős ítéletében a módosított vádnak megfelelően társtettesként elkövetett emberölésben találta bűnösnek Simon Tibor egykori ferencvárosi labdarúgó agyonverésével vádolt négy férfit. A bíróság a két évvel ezelőtti történtekről megállapította: Simon Tibor a fővárosi II. kerületi Café Allure nevezetű szórakozóhelyen ismeretlen okból szóváltásba került G. Jánossal. A konfliktusba a diszkó biztonsági őrei is beleavatkoztak. Az elsőrendű vádlott ököllel megütötte a sportolót, aki elesett, majd nem sokkal később kimenekült az utcára. Nyomában szaladt két biztonsági őr, O. Roland és H. János, aki egyébként a Készenléti Rendőrség törzsőrmestereként szolgált. A rohanó Simont O. Roland elgáncsolta, s a sportoló elesett. A két biztonsági őr a földön fekvő labdarúgót ütötték-rúgta, jórészt a fejét. Másodpercekkel később érkezett a helyszínre G. János és H. Attila, akik szintén a szórakozóhely biztonsági szolgálatához tartoztak, és aki nyomban egy ütést mért az áldozatra. Simon Tibor ekkor még föltápászkodott, és bocsánatot kért a vádlottaktól. Válaszul G. János akkorát rúgott Simon Tibor arcába, hogy hanyatt esett, koponyája az aszfaltnak ütődött és két helyen betört. Simon Tibor többé nem mozdult, két nappal később a kórházban halt meg – állapította meg a bíróság.
Az elsőfokú ítélet indoklásában a bíróság tanácselnöke kifejtette: az orvos szakértői vélemények szerint legkevesebb két nagy erejű ütés vagy rúgás érte a vádlottat, és a további fejre irányuló rúgások összeadódtak, ezért az áldozat sérülésének keletkezése és a halál beállta között oki összefüggés állapítható meg.
A vádlottak vallomásai az eljárásban folyamatosan változtak, az egymást terhelő nyilatkozatokat viszont egyikük sem vonta vissza – elemezte a bíróság a vádlottak megnyilatkozásait. A közvetlen és objektív szemtanúk megerősítették, hogyan bántalmazták Simon Tibort, és hányan voltak az elkövetők. Ezek közül többen felismerték a vádlottakat – fejtette ki a bíróság tanácselnöke.
– Elfogadhatatlan, hogy H. János, aki rendőr volt a vádbéli időben, nem helyezte magát szolgálatba, amikor látta, hogy G. János bántalmazta Simont. Ha akkor közbeavatkozott volna, elkerülhető lett volna a tragédia. Ehelyett a vádlott az állását féltette, mert feketén dolgozott a szórakozóhelyen. Még mentőt sem hívott – vetette a szemére a volt kommandósnak a bíróság tanácselnöke.
Súlyosbító körülményként értékelte a bíróság G. János esetében, hogy az elkövetéskor több hatóság is körözte. A másodrendű vádlott, O. Roland pedig súlyos testi sértés miatt már állt bíróság előtt. A harmadrendű vádlottnál azt rótta fel a bíróság, hogy rendőrként nem tett semmit. Enyhítő körülményként azt állapította meg a bíróság, hogy nem egyenes szándékkal követték el a bűncselekményt, viszont a bántalmazás módjából a vádlottaknak gondolniuk kellett volna arra: akár halállal is végződhet, mint ahogy meg is történt. Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, míg a védők enyhítésért és felmentésért fellebbeztek, így az nem jogerős.



Tasnádi Simon Tibor barátai között. A Fővárosi Bíróság díszterme színültig megtelt: egyik oldalon Simon Tibor barátaival, a másikon pedig a vádlottak hozzátartozóival. Az előbbiek között még Tasnádi Péter, a négy és fél évi börtönbüntetéséből nemrégiben szabadult vállalkozó is feltűnt. Az ítélet kihirdetését az egyik vádlott családjának hangos zokogása szakította félbe, de a bíró folytatta az ítélethirdetést. Idősebb Simon Tibor tudomásul vette a döntést. Az ítélet után lapunk kérdésére elmondta: a döntés jogos, és nagyjából meg van vele elégedve. Csak azt sajnálja, hogy az eljárásból kimaradt két-három ember, akik részt vettek fia agyonverésében. Majd így fejezte be lemondóan: Kaphatnak tőlem ezek ezer évet, akkor sem nyugszom meg, mert nem él Tibi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.