Nincs még érdemi ajánlat a Hajdú-Bét vagyonára. Az előzetes tárgyalásokon mutatott érdeklődés alapján joggal számításba vett Bábolna Rt., illetve a Nyírségi Szárnyas Kft. sem pályázott eddig a felszámoló kezelésében lévő baromfitelepekre és -feldolgozókra – közölte Hajdú Ágnes felszámoló.
Amint arról beszámoltunk, a januárban felszámolás alá kerülő Hajdú-Bét kisvárdai üzemét az egyik jelzáloggal rendelkező banktól néhány hónapja megvásárolta egy kelet-magyarországi székhelyű szakmai befektető. A vételár a jelzálog fejében tulajdont szerző bank követeléseinek kiegyenlítését szolgálta, abból a többi hitelező pénzhez nem jutott. A legnagyobb értéket képviselő debreceni feldolgozó- és továbbfeldolgozó üzemet még nem adták el, azon APEH-tartozás és
vissza nem térítendő hitelek miatt korábban ráterhelt kincstári jelzálog van, így ezek értékesítése „állami feladatnak” tűnik. Az üzem egyébként termel. Szabadon értékesíthetők lennének a baromfitelepek, ám ezekre csekély az érdeklődés, az ajánlott ár pedig irreálisan alacsony.
A több mint ötmilliárd forintos követelésállományú kistermelői kör érdeklődne a „maradék” vagyontárgyak iránt is, ám egyelőre nincs abban a helyzetben, hogy ajánlatot tegyen. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) ugyanis – a gazdademonstrációt követően vállalt kötelezettsége ellenére – még mindig nem állította talpára a „kicsik” tulajdonszerzését elősegítő hitelkonstrukciót. Ahogy Bessenyei Lászlóné nyírmártonfalvai termelőtől megtudtuk, nemhogy a Hajdú-Bétnél bennragadt követelés száz százalékára garantált hitelfedezetet biztosító ígéretét nem teljesítette a tárca, de még a Benedek Fülöp államtitkár által lealkudott ötven százalékához sem sikerült mind ez idáig hozzájutniuk. A termelő hozzáfűzte: úgy tudja, azért nem működik a hitelkonstrukció, mert a tárcának tavasz óta még nem sikerült kiválasztania azt a bankot, amelyik az államilag garantált hitelek kihelyezését végezné. Hajdú Ágnes felszámoló kérdésünkre elmondta: egyelőre ő sem tud arról, hogy bármelyik termelő hozzájutott volna az államilag garantált hitelhez. A késlekedés okáról szerettük volna megkérdezni az FVM-et, de Dékány András sajtófőnök lapzártáig nem válaszolt megkeresésünkre.
Bessenyei Lászlóné arról is beszámolt, hogy kudarcba fulladt a vagyon értékesítésének ellenőrzésére hivatott hitelezői választmány megalakítása is. A termelők a kudarc okát abban látták, hogy időközben a felszámoló által írásban közölt 14,6 milliárdról 18,6 milliárdra emelkedett a Hajdú-Béttel szembeni követelésállomány, így sem létszámban, sem az általuk képviselt követelés mértékében nem érték el a Kecskeméten összegyűlt termelők a csődtörvény által előírt egyharmados arányt. A termelő nem érti, hogyan nőhetett meg néhány hét alatt ennyivel a tartozás. Ennek kapcsán Hajdú Ágnes elmondta: a 14,6 milliárd forint a cég zárómérlegében szereplő adat, a bejelentett követelés azonban ennél jóval több, a hitelezői választmány megalakítására kísérletet tévő június elsejei összejövetel óta már a 18,6 milliárd forintot is meghaladja. A követelések nagy része a bíróságon vitatott, ám a teljes hitelezői kör nagyságának megállapításánál a vitatott tételeket is számításba kell venni.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről