Nincs ajánlat a Hajdú-Bét vagyonára

2004. 06. 11. 18:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs még érdemi ajánlat a Hajdú-Bét vagyonára. Az előzetes tárgyalásokon mutatott érdeklődés alapján joggal számításba vett Bábolna Rt., illetve a Nyírségi Szárnyas Kft. sem pályázott eddig a felszámoló kezelésében lévő baromfitelepekre és -feldolgozókra – közölte Hajdú Ágnes felszámoló.
Amint arról beszámoltunk, a januárban felszámolás alá kerülő Hajdú-Bét kisvárdai üzemét az egyik jelzáloggal rendelkező banktól néhány hónapja megvásárolta egy kelet-magyarországi székhelyű szakmai befektető. A vételár a jelzálog fejében tulajdont szerző bank követeléseinek kiegyenlítését szolgálta, abból a többi hitelező pénzhez nem jutott. A legnagyobb értéket képviselő debreceni feldolgozó- és továbbfeldolgozó üzemet még nem adták el, azon APEH-tartozás és
vissza nem térítendő hitelek miatt korábban ráterhelt kincstári jelzálog van, így ezek értékesítése „állami feladatnak” tűnik. Az üzem egyébként termel. Szabadon értékesíthetők lennének a baromfitelepek, ám ezekre csekély az érdeklődés, az ajánlott ár pedig irreálisan alacsony.
A több mint ötmilliárd forintos követelésállományú kistermelői kör érdeklődne a „maradék” vagyontárgyak iránt is, ám egyelőre nincs abban a helyzetben, hogy ajánlatot tegyen. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) ugyanis – a gazdademonstrációt követően vállalt kötelezettsége ellenére – még mindig nem állította talpára a „kicsik” tulajdonszerzését elősegítő hitelkonstrukciót. Ahogy Bessenyei Lászlóné nyírmártonfalvai termelőtől megtudtuk, nemhogy a Hajdú-Bétnél bennragadt követelés száz százalékára garantált hitelfedezetet biztosító ígéretét nem teljesítette a tárca, de még a Benedek Fülöp államtitkár által lealkudott ötven százalékához sem sikerült mind ez idáig hozzájutniuk. A termelő hozzáfűzte: úgy tudja, azért nem működik a hitelkonstrukció, mert a tárcának tavasz óta még nem sikerült kiválasztania azt a bankot, amelyik az államilag garantált hitelek kihelyezését végezné. Hajdú Ágnes felszámoló kérdésünkre elmondta: egyelőre ő sem tud arról, hogy bármelyik termelő hozzájutott volna az államilag garantált hitelhez. A késlekedés okáról szerettük volna megkérdezni az FVM-et, de Dékány András sajtófőnök lapzártáig nem válaszolt megkeresésünkre.
Bessenyei Lászlóné arról is beszámolt, hogy kudarcba fulladt a vagyon értékesítésének ellenőrzésére hivatott hitelezői választmány megalakítása is. A termelők a kudarc okát abban látták, hogy időközben a felszámoló által írásban közölt 14,6 milliárdról 18,6 milliárdra emelkedett a Hajdú-Béttel szembeni követelésállomány, így sem létszámban, sem az általuk képviselt követelés mértékében nem érték el a Kecskeméten összegyűlt termelők a csődtörvény által előírt egyharmados arányt. A termelő nem érti, hogyan nőhetett meg néhány hét alatt ennyivel a tartozás. Ennek kapcsán Hajdú Ágnes elmondta: a 14,6 milliárd forint a cég zárómérlegében szereplő adat, a bejelentett követelés azonban ennél jóval több, a hitelezői választmány megalakítására kísérletet tévő június elsejei összejövetel óta már a 18,6 milliárd forintot is meghaladja. A követelések nagy része a bíróságon vitatott, ám a teljes hitelezői kör nagyságának megállapításánál a vitatott tételeket is számításba kell venni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.