Rehabilitálták a Mindszenty-per vádlottját

Semmisnek nyilvánították az 1949-es Mindszenty-per koncepciós ítéletét az eljárás ötödrendű vádlottjának, Nagy Miklósnak a vonatkozásában is. Az ötvenöt évvel ezelőtti verdiktet az a most kilencvenöt éves Schirilla György ügyvéd támadta meg felülvizsgálati kérelmében, aki annak idején a per több vádlottját, így a háromévi fegyházra ítélt katolikus papot is védte.

2004. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mindszenty-per ötödrendű vádlottját, a népi író, költő, lelkipásztor Nagy Miklóst a kommunista népbíróság, majd jogerősen a Népbíróságok Országos Tanácsa háromévi fegyházra, ötévi hivatalvesztésre ítélte, valamint ugyanennyi időre megfosztotta politikai jogainak gyakorlásától. A koncepciós eljárásban a bíróságok feljelentési kötelezettség elmulasztásáért, külföldi fizetési eszközökkel való üzérkedés, valamint zárolt letétbe helyezés elmulasztása miatt mondta ki az 1973-ban elhunyt katolikus pap bűnösségét.
Nagy Miklós az Actio Catholica egyesület országos titkára volt. Az egykori vád szerint a szervezet országos képviselője, Mihalovics Zsigmond külföldre távozásakor Nagy Miklósra bízta a karitatív célokra – köztük a gyermekekkel foglalkozó intézmények fenntartására – elkülönített 24 ezer dollárt és húszezer svájci frankot, amely egy jezsuita rendházban volt letétbe helyezve. Ebből néhány ezer dollárt kifizettek, a fennmaradó részt azonban a lelkipásztor nem helyezte zárolt betétbe a törvényben szereplő határidő lejártáig.
Schirilla György ügyvéd védence ügyében a rendkívüli perorvoslatot eddig egyrészt azért nem tudta érvényesíteni, mert a korábbi büntetőeljárási törvény értelmében csak egyenes ági leszármazott kezdeményezheti azt. Másrészről pedig a valutával kapcsolatos bűncselekmények egyike sem esett az 1990. évi semmisségi törvények hatálya alá, mert súlyosabb büntetési tételt jelentett, mint az államellenes bűncselekmények. Az ügyvéd a törvényhozóknál elérte azonban, hogy az új büntetőeljárási törvényben szerepeljen az a passzus, miszerint mindazon ártatlanul elítélt egyházi személyeknek, akiknek a vallási előírások miatt nem köthetnek házasságot – ezért nincs egyenes ági leszármazottjuk –, a rendkívüli perújítását a legfőbb egyházi elöljárójuk terjeszthesse elő. Nagy Miklós esetében Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek élt ezzel a jogosultsággal.
Schirilla György ügyvéd perbeszédében az 1949-es per tanúvallomásaira, korabeli cikkekre, illetve bizonyítékokra hivatkozva védence teljes körű felmentését indítványozta. Az ügyvéd szerint védence nem követett el bűncselekményeket, még az akkori törvények szerint sem. A Legfőbb Ügyészség tárgyaláson előadott indítványa egybeesett Schirilla Györgyével, ugyanakkor úgy vélte, hogy a korabeli törvények szerint a valuta zárolt letétbe helyezésének elmulasztását Nagy Miklós elkövette ugyan, de nem szándékosan, hanem gondatlanul. Emiatt az ítélet minősítésének megváltoztatását, hatályon kívül helyezését, a politikai bűncselekménynek pedig az 1990-es semmiségi törvénynek megfelelő elbírálását kérte.
A Legfelsőbb Bíróság az ügyész indítványának megfelelően az 1949. évi ítéletet hatályon kívül helyezte, az üzérkedés vádja alól felmentette Nagy Miklóst. A zárolt letétbe helyezés kapcsán az elítélt pap tettét gondatlan elmulasztás vétségének minősítette, s ezzel együtt a feljelentési kötelezettség elmulasztásáról szóló bűnösségét az 1990. évi törvénynek megfelelően semmisnek nyilvánította a Legfelsőbb Bíróság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.