Ausztrál mosakodás

2004. 07. 23. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután Nagy-Britannia és az Egyesült Államok kiderítette, hogy hírszerző szolgálataik mulasztásai és téves információi miatt kerülhetett sor az iraki háborúra, Ausztrália is hasonló következtetésekre jutott. A Philip Flood egykori kémfőnök és diplomata vezette vizsgálóbizottság úgy vélte, a John Howard vezette ausztrál kormány nem hibáztatható azért, mert a feltételezett iraki tömegpusztító fegyverek nem kerültek elő, amely pedig az első számú oka volt az inváziónak. Ausztrália egyébként a szövetséges megszálló országok egyik legfőbb támogatója volt, kétezer katonát küldött Irakba, akik közül 900 még mindig a térségben tartózkodik. A bizottság felállítását még márciusban kezdeményezte a kormányfő, s a meghallgatások során kikérdezték a miniszterelnököt, Alexander Downer külügyminisztert és a védelmi tárca vezetőjét, Robert Hillt.
A bizottság működése során az amerikai mintát követte, eszerint a „helyi szeptember 11.”, a 2002-es bali robbantások során olyan mulasztásokat tártak fel az ausztrál hírszerzésnél, amelyekért felelősségre vonhatnak bizonyos vezetőket. Howard kijelentette, az eddigi kémfőnököket nem fogja újra kinevezni. A Flood-jelentés szerint kémszolgálatuk nem figyelt eléggé a Dzsemáa Iszlámíja terrorcsoport tevékenységére, nem tartotta komolynak a szervezet jelentette fenyegetést. Ugyanakkor a jelentés bizonyos szempontból fel is menti a hírszerzőket, mivel nem találtak olyan figyelmeztetést, amely a bali robbantásokat előre jelezte volna. Két évvel ezelőtt 200 ember halt meg az indonéziai üdülőhelyen, legtöbbjük ausztrál turista volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.