Élete végéig fegyházban ülhet Engel

Tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte a rendőrgyilkossággal vádolt Engel Zoltánt tegnap a Fővárosi Bíróság elsőfokú döntésében. A vádlott az utolsó szó jogán azt állította: bódult állapotban lőtte le tűzpárbajban Borsos József nyomozót, s lövöldözött egy másik rendőrre. Kérte: vegyék figyelembe, hogy bevallotta tettét és azt, hogy ő is maradandó sérüléseket szenvedett. Az ügyész tudomásul vette az elsőfokú ítéletet, a védelem enyhítésért vagy hatályon kívül helyezésért fellebbezett.

2004. 07. 08. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Bíróság aljas indokból, hivatalos személy sérelmére, több emberen elkövetett emberölés kísérletében, lőfegyverrel, lőszerrel visszaélésben, közokirat-hamisításban és magánlaksértésben mondta ki tegnap Engel Zoltán bűnösségét. Emiatt tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte a negyvenéves vádlottat.
Az ügyész az előző tárgyaláson elhangzott védőbeszédre reagálva elmondta: igaz, hogy a vádlott beismerő vallomást tett, de csak azokban a tényekben, amelyekben nem kellett bizonyítani. Nem tett viszont őszinte, feltáró jellegű vallomást, amit mondott, azt saját védelmében álságos, szemforgató módon tette. Megbánásának nyoma sem volt. Az ügyész szerint Engel nem bűnelkövető, hanem valóban profi bűnöző.
Engel Zoltán az utolsó szó jogán elmondta: nem volt ura saját cselekedeteinek, bódult állapotban követte el a gyilkosságot. E módosult tudatállapotában vaktában lövöldözött, így célzott lövést sem adott le Kereskényi Zsuzsanna rendőr századosra. A vádlott a nyomozók vallomásait ízekre szedve bizonyította: hibás volt az ellene indult rendőri akció. Végezetül kérte a bíróságot, hogy vegye figyelembe őszinte beismerő vallomását, megbánását és maradandó fogyatékossággal járó egészségi állapotát.
A Fővárosi Bíróság mindezek ellenére a legsúlyosabb büntetést szabta ki a vádlottra. Az elsőfokú ítélet szerint Engel Zoltán tavaly május 13-án hajnalban Tabányi Mihály II. kerületi villájának kertjében húzta meg magát, hogy akár a bent lakók elleni erőszak alkalmazásával elrabolja a művész értékes harmonikáját. Magával vitt egy hangtompítós pisztolyt, több hamis igazolványt, rendőrjelvényt, bilincseket, ragasztószalagot. Eközben az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának munkatársai, valamint a kommandósok előzetes információk alapján a férfi zuglói búvóhelyén várták Engel felbukkanását. Miután hajnali ötre sem tért haza, a rendőrök visszatértek a bázisukra. Reggel hat óra előtt jelzés érkezett: Engel épp egy pesthidegkúti ház kirablásán ügyködik. Az SZBEI nyolc nyomozója azonnal a helyszínre érkezett. Körbevették a művészvillát, és Borsos József, valamint Kereskényi Zsuzsanna behatoltak a kertbe. Az alezredes hangokat hallott a fészerből, azonnal odament, és megadásra szólította fel Engelt, miközben társa erősítésért telefonált. A fegyveres bűnöző megadást színlelt, és közölte: hajlandó kijönni búvóhelyéről. Hirtelen azonban kitört onnan, és tüzet nyitott. Borsos Józsefet két lövedék találta el, de még fekve is viszonozta a tüzet, így Engelt három golyó terítette le. Előtte viszont a férfi még a fedezéket kereső Kereskényi Zsuzsannára is lőtt, de nem találta el. Az alezredes a helyszínen életét vesztette.
A bíróság elsőfokú ítéletének indoklása szerint nem csupán tettarányos, de a társadalom valamennyi tagjának biztonságát, nyugalmát szolgálja, ha végleg elszigetelik azt, aki fegyverrel támad rendőrökre. Engel Zoltán korábban kilenc alkalommal állt bíróság előtt, és jelenleg is folyik ellene más büntetőeljárás. A rendőrök elleni cselekményt is gátlástalanul, tervszerűen, minden erkölcsi aggály nélkül hajtotta végre. Az ügyész tudomásul vette az elsőfokú ítéletet, a védelem enyhítésért, illetve a több emberen elkövetettség vonatkozásában a tényállás módosításáért vagy hatályon kívül helyezéséért fellebbezett.




A hősi halott. Borsos József 1982. október 27-én kezdte meg hivatásos szolgálatát a BRFK-n. Hét évre rá már vizsgáló a VIII., később a IV. kerületi kapitányságon, majd 1993-ban kiemelt főnyomozó és alosztályvezető. A Rendőrtiszti Főiskola bűnügyi szakán 1999-ben szerzett diplomát. Az ORFK SZBEI-re 2002-ben került. Feleségét, Lévai Editet és két fiát, a 16 éves Szabolcsot és a 12 éves Márkot hagyta maga után. Borsos József tizenhat alkalommal részesült különböző szintű dicséretben és jutalomban. Halála után Salgó László országos rendőrfőkapitány javaslatára Lamperth Mónika belügyminiszter posztumusz alezredessé léptette elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.