Gyengélkedő Amerika

Miközben nem kívánatos mértékben bővül az USA munkaerőpiaca, addig az ipar kibocsátása jelentősen erősödött. Gondot okoz ugyanakkor, hogy rekordnagyságú, 48,3 milliárd dolláros hiánya volt az Egyesült Államok külkereskedelmének áprilisban. Árulkodó persze az első negyedéves, 3,9 százalékos GDP-adat is, hiszen a piac 4,4 százalékos növekedést árazott be.

2004. 07. 06. 18:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy baj van az USA gazdaságával, azt leginkább az első negyedéves GDP támasztja alá. A közzétett végleges adat szerint 3,9 százalékkal nőtt az idei első negyedévben a bruttó hazai össztermék Amerikában. Piaci elemzők ezzel szemben azt várták, hogy az előzetes 4,4 százalékos növekedési adatot erősíti meg a kormányzat. Megírtuk, hogy 2003-ban a gazdasági növekedés 3,1 százalékos volt az azt megelőző 2,2 százalékos és a 2001-es 0,5 százalékos többlet után. Ez évre a szakértők legalább 4,6 százalékos növekedést várnak.
Az utóbbi években az amerikai gazdasági növekedés kiemelkedő mértékben táplálkozott az expanzív költségvetési és monetáris politikából. A költségvetési expanziót 2003-ban például a katonai kiadásoknak a koreai háború óta legnagyobb mértékű növelése és a nagyarányú adócsökkentés fémjelezte. A monetáris expanzió az irányadó kamatláb mérsékléséhez kapcsolódott, amely rekordalacsony szintre zuhant. Mint emlékezetes, az egyszázalékos napi kamatszintet a szövetségi tartalékbankrendszer, a Federal Reserve nyílt piaci bizottsága a minap negyed százalékponttal, 1,25 százalékra emelte.
Hozzáértők arra is figyelmeztetnek, nincs munkaerő-piaci boom, holott júniusra legalább 250 ezer új állás létrejöttével számoltak a szakemberek. Ezzel szemben csak 112 ezer munkahely született, így a múlt hónapban a munkanélküliségi ráta 5,6 százalékos, az előző havival azonos szintű volt. Az MTI az jelentette, hogy júniusban már a tizedik hónapja bővült a foglalkoztatottság, ez idő alatt összesen 1,5 millió munkahely jött létre, ám Bush elnök novemberben nehézségekbe ütközik, amikor a gazdasági élénkülés foglalkoztatottságot érintő hatásával kell érvelnie. A munkaerő-piaci helyzet gyengeségének jele, hogy júniusban a heti teljesített munkaórák száma 33,6 órára csökkent a májusi 33,8 óráról.
Kedvezőek azonban az ipari termeléssel kapcsolatos statisztikák, miután ezen a területen hat éve nem tapasztalt ütemű „hízásról” van szó. Májusban az ipar kibocsátása 1,1 százalékkal bővült az áprilishoz képest, de már áprilisban is dinamikusan, 0,8 százalékkal növekedett az amerikai ipari termelés. A kimutatások szerint az amerikai iparvállalatok 77,8 százaléka teljes kapacitásával üzemelt májusban – egy hónappal korábban ez az arány még 77,1 százalék volt.
Óriási gondot okoz, hogy rekordnagyságú, 48,3 milliárd dolláros hiánya volt az Egyesült Államok külkereskedelmének áprilisban – közölte a távirati iroda. A mérleg márciusi hiánya az eredeti adat szerint 46 milliárd dollár alatt maradt, bár a kereskedelmi minisztérium ennek összegét 46,57 milliárdra módosította. Az elemzői várakozások átlagában 44,5 milliárd dollár szerepelt áprilisra. A mérleg romlását elsősorban az export visszaesése okozta, ennek mértéke 1,5 százalék volt, miközben a behozatal 0,2 százalékkal nőtt áprilisban. Utóbbi értéke 142,27 milliárd dollár lett, vele szemben mindössze 93,94 milliárd dolláros kivitel állt. Az áruforgalom egyenlegének hiánya elérte az 51,9 milliárd dollárt áprilisban, a szolgáltatások kereskedelmében áprilisban is többlet keletkezett, amely megközelítette az ötmilliárd dollárt.
Szakemberek úgy tartják, az Egyesült Államok gazdasági növekedésének kockázati tényezője a folyó fizetési mérleg hiánya, amely a GDP 4,5-5 százalékára rúg. A dollár gyengülése az euróval és néhány más devizával szemben az import drágulásán, ezáltal az importkereslet csökkenésén keresztül mérsékli az amerikai gazdasági növekedésnek a világkereskedelemre gyakorolt dinamizáló hatását. A gyenge dollárárfolyam azt jelenti, hogy az USA saját problémáit exportálja a világ többi részébe.



Meghatározó dinamika. A világgazdasági növekedés ütemét és jellegét továbbra is az USA alakítja; az amerikai gazdaság dinamikája, egyensúlyviszonyai, illetve a dollár fő devizákkal szembeni árfolyama a világgazdasági konjunktúra meghatározó eleme – jelenleg negatív kockázati tényezője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.