Háttér Egyedül a világ ellen

2004. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két csapás is érte a múlt héten Izraelt a diplomáciai fronton. Először Mohammed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főtitkára látogatott el Tel-Avivba, hogy előterjessze tervét a nukleáris fegyverektől mentes Közel-Keletről. Hivatalosan ugyan Izraelnek nincsenek ilyen rakétái, ám főleg a Mordeháj Vanunu-ügy óta a világ nyílt titokként kezeli Tel-Aviv nukleáris arzenáljának kérdését. A NAÜ főtitkára megkérte az izraeli vezetőket, nyissák meg az ügynökség előtt atomterveik dokumentációit. Csak azért, hogy biztos lehessen benne a békét remélő világ, Izrael nem fejleszt tömegpusztító fegyvereket.
A nyílt megalázást még könnyen vette volna a nemzetközi jogi kérdésekben nem túlzottan szégyenlős Izrael, ha nem jelenti be július 9-én a hágai Nemzetközi Bíróság, hogy a palesztin területeken épülő fal törvényellenes, így le kell bontani. A megokolás szerint mivel a védmű palesztin földön épül, Izrael több tízezer ember életébe avatkozik be, ráadásul megszállt területen amúgy is illegális ilyen építkezéseket végrehajtani. Összegezve: Izrael az 1967-es háború óta folyamatos jogsértést hajt végre, amely ellen tenni kell valamit.
A két arculcsapás óriási diplomáciai fiaskó Izrael számára. Hogy nincs a mostaninál is nagyobb botrány az ügyből, az egyedül az Egyesült Államoknak köszönhető. Washington ugyanis megingathatatlan szövetségese (vagy egyesek szerint vazallusa) a kis közel-keleti országnak. Jól jelzi az elkötelezettségét, hogy a hágai bírák közül egyedül az amerikai Thomas Buergenthal szavazott a határozat ellen, ám ő is bírálta a fal nyomvonalát. Amerika menteni próbálja a még menthetőt azzal, hogy előre közölte: megvétózza az ENSZ Biztonsági Tanácsában elfogadtatni kívánt hágai határozatot. Ezt persze megteheti, ám a palesztinok minden bizonnyal az ENSZ közgyűlésének rendkívüli összehívását fogják kérni, ahol nincs vétójog. Igaz, a döntés sem kötelező érvényű, így csak arról lehet képet alkotni, a szavazás során mely országok támogatják Izrael elítélését és jelképes felszólítását a fal lerombolására, s kik vannak Tel-Aviv mellett tűzön-vízen át. Két ellenszavazat biztos: Izrael és az Egyesült Államok, rajtuk kívül valószínűleg senki. (Bár egy alkalommal egy hasonló szavazáson Mikronézia is fellépett Tel-Aviv védelmében. Állítólag ezen derült Izrael népe heteken át).
A néhány nap múlva várható New York-i eseményen így valószínűleg bebizonyosodik, hogy Izrael szinte teljesen egyedül maradt. Az egyetlen szövetséges ugyan a világ első számú hatalma, ám hagyományos döntőbírói szerepét nagyon kikezdték a terrorizmus elleni háború során tapasztaltak. Míg az amerikai politikusok egymást túllicitálva hangsúlyozzák elkötelezettségüket Izrael mellett, a világ többi része elítéli Tel-Aviv tevékenységét. Az ENSZ felépítése miatt azonban most sem lehet semmit tenni a jogsértések megakadályozása érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.