Uniós csatlakozásunkat követően döntően stagnálásra számítanak a magyarországi vállalkozások, amelyek nem tervezik bővíteni a dolgozói létszámot – mindez a gazdasági tárca által publikált felmérésből derül ki.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) több mint 650, hazánkban működő vállalkozást vont a vizsgálata alá. A kérdőíveket még az idén márciusban küldte ki a tárca, zömében mikro-, kis- és középvállalkozásoknak.
Az érintett cégek 43 százaléka az éves forgalom növekedésével számol, míg a gazdasági társaságok 22 százaléka az árbevétel csökkenésére számít. A GKM öszszegzése persze meglepetésekkel is szolgál, hiszen az elmaradottnak minősülő Észak-Magyarországon tevékenykedő cégek számítanak nagyobb árbevételre, míg az úgymond gazdag nyugat-dunántúliak a legkevésbé. A szaktárca által megkérdezett vállalati vezetők úgy nyilatkoztak, hogy az esetleges leépítések a képzetlen munkaerőt érintik, egyébként a cégek egyötöde tervez valamilyen mértékű létszámcsökkentést. A GKM arra a kérdésre, hogy az európai uniós csatlakozással javul-e a gazdaság helyzete, a cégek részéről nem túlzottan optimista válaszokat kapott. A megkérdezett vállalatoknak csak az egytizede számít pozitív folyamatra, míg 31 százalékuk stagnálást vár. A reprezentatív felmérésben szereplő cégek 23 százaléka ugyanakkor a helyzet romlásától tart. A gazdasági tárca elemzéséből még kitűnik az is, hogy a jövedelmezőség vonatkozásában meglehetősen pesszimisták a hazai vállalkozások: több mint egyharmaduk csökkenésre számít, sorsa jobbra fordulásában csak negyedrészük bízik.
A gazdasági társaságok túlnyomó része nem tervez létszámbővítést; a szóban forgó 653 vállalkozás egyébként 80 ezer dolgozót alkalmaz. A megkérdezettek csaknem 60 százaléka 2004-ben a korábbi létszámmal akar működni. A vállalatok 20 százaléka viszont csökkenteni akarja foglalkoztatottainak számát – a leépítések főként a textil-, a ruha-, a bőr- és a cipőiparban, továbbá a gépiparban és a bútorgyártásban várhatóak. Ám a korábbi slágerszakmákban – például a vendéglátás és a pénzügyi szolgáltatások területén – is csak stagnálás jósolható.
A multinacionális vállalatok menedzserei úgy tartják, hogy a szakképzett munkaerő hiánya és a bürokrácia akadályozza leginkább a gazdasági növekedést – ez abból az elemzésből olvasható ki, amelyet a hazánkban tevékenykedő kamarákat összefogó EUCham és a Synovate Kft. végzett. A cégvezetők Magyarországot azért okolják, mert riválisaihoz képest „lemaradt” a külföldi befektetőknek nyújtott kedvezmények vonatkozásában.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés