Saron kijelentése nem felel meg a valóságnak

Az ENSZ közgyűlésében lezajlott szavazás az izraeli falépítésről bebizonyította, hogy az Európai Unió tagjai igenis tudnak együttműködni – jelentette ki lapunknak adott interjújában Dominique de Combles de Nayves, Franciaország Budapesten akkreditált nagykövete. A diplomata tolmácsolta a párizsi vezetés álláspontját, miszerint Izraelnek joga van a biztonságra, és a palesztinoknak joguk van saját államukat létrehozni. (A francia nagykövetség kérésére megjegyzendő: a közlés előtt az interjút a nagykövet módosította.)

2004. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először fordult elő a kibővített Európai Unió történetében, hogy egy kérdésben ugyanúgy szavazott mindegyik tag, amikor az ENSZ-közgyűlésben az izraeli fal építését a huszonötök mindegyike elutasította. Elképzelhető, hogy ez a jele az új európai gondolat működésének?
– A mostani eset nagyon fontos az Európai Unió életében. Ez a szavazás bebizonyította, hogy a tagok igenis tudnak együttműködni, fontos kérdésekben együtt szavazni. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy például a francia diplomaták célja az volt, hogy az ország számára elfogadható, kiegyensúlyozott szöveg szülessen a kérdésben. Ráadásul a szóban forgó ENSZ-határozat számos olyan elvet is magába foglal, amelyek rendívül fontosak a Közel-Kelet jelenlegi, történelmi helyzetében. Emlékeztetni szeretnék arra, hogy Franciaország szerint Izraelnek joga van a biztonságra, és a palesztinoknak joguk van saját államukat létrehozni. Ennek az államnak pedig életképesnek, stabilnak és demokratikusnak kell lenni. Ugyanakkor kiemelném, hogy hazám ellenzi a terrorizmus minden fajtáját, s támogatja a közel-keleti kvartett által kidolgozott útiterv követését. Azt vallom én is, amit Javier Solana európai kül- és biztonságpolitikai főmegbízott: az európaiaknak fontos szerepet kell játszaniuk a térség stabilizálásában. Az ilyen események, mint az ENSZ-béli szavazás, azt jelzik, hogy az EU-nak nemcsak lehetősége van a fontos szerepre, hanem hajlandó is részt venni a tárgyalásokban. Reméljük, hogy ezek a jelzések arra fogják buzdítani az izraelieket és a palesztinokat, hogy visszatérjenek a tárgyalóasztalhoz.
– Ami az uniós országoknak örömet okoz, az Izraelnek igen aggasztó. Ráadásul Izrael épp Franciaországot vádolta meg azzal, hogy a falépítést elítélő határozatot megelőző vitában szinte ugyanolyan kemény álláspontot képviselt, mint a palesztinok. Ez a helyzet nem ronthatja a kétoldalú kapcsolatokat.
– Nem hiszem, hogy sokat segítene ebben a helyzetben, ha vitákat kezdeményeznénk szóbeszédek, újságkommentárok vagy elejtett megjegyzések miatt. Ám kiemelném, hogy az én hazám mindig kiállt Izrael biztonságának szavatolása mellett. Ugyanúgy, mint ahogy az arab országok és a palesztinok biztonsága is elsőrendű számunkra. Ennek megfelelően a francia diplomácia irányvonala soha nem változott az évtizedek alatt, nevezetesen azt mondjuk, hogy Izrael államának joga van a biztonságra, a palesztinoknak pedig államot van joguk létrehozni. Azt szorgalmazzuk, hogy erősítsék meg a Palesztin Hatóságot, ez segítene az izraeli biztonsági helyzeten is. Az bizonyos, hogy a külügyminiszter úr, Michel Barnier ősszel el fog utazni Izraelbe, hogy folytassa a megkezdett munkát.
– Bár való igaz, hogy Franciaország és Izrael kapcsolatai majdnem makulátlanok voltak a múltban, árnyat vethet a jelenre Ariel Saron miniszterelnök kijelentése, amikor a franciaországi zsidóságot kivándorlásra szólította fel a „vad antiszemitizmus” miatt. Ráadásul ez nem az első eset, hogy Franciaország és Izrael között komoly feszültség keletkezett az utóbbi időben. Nem lehetséges, hogy Tel-Aviv indított diplomáciai támadást önök ellen?
– Franciaország törvényei kötelezik arra a hatóságokat, hogy mindenkit, vallásra és származásra való tekintet nélkül megvédjenek. Emellett joga van mindenkinek vallását gyakorolni, legyen akár keresztény, akár zsidó vagy mozlim. Azt elismerem, hogy voltak bizonyos támadások a zsidó és a mozlim közösség tagjai ellen, amelyekre Jacques Chirac elnök úr azt mondta, „ellentétesek a laikus Franciaország hagyományaival s alapelveivel”. Hazámban különös gondot fordítunk arra, hogy ami Európában a II. világháború alatt történt, ne eshessen meg még egyszer. Mi egyébként magyarázatot kértünk Saron úr szavaira, egyszerűen azért is, mert kijelentése nem felel meg a valóságnak. Nem igaz, hogy a francia nemzet antiszemita lenne. Persze, ahogy hangsúlyozta Barnier miniszter úr, minden franciának jogában áll kivándorolni egy másik országba. Nálunk van Európában a legnagyobb zsidó közösség, s tagjai mind ragaszkodnak a francia nemzethez.
– Izrael a közelmúltban több országgal is vitába keveredett, önökön kívül Új-Zéland is kérdéseket volt kénytelen feltenni Tel-Avivnak. Az Egyesült Államok mégis kitart szövetségese mellett. Elképzelhetőnek tart ön egy olyan világot, ahol két nagy tömb uralkodik: Amerika és Izrael az egyik oldalon, a világ többi országa a másikon? Ne feledjük, Franciaország a legfőbb ellenzője az amerikaiak iraki háborújának.
– Mi, franciák soha nem szerettük az ilyen hatalmi tömböket. Úgy véljük, minden nemzetnek meg kell adni a tiszteletet, s nem szabad az egy- vagy kétpólusú világgal megelégedni. A franciák úgy vélik, az Európai Unió nem képez különálló hatalmi tömböt, és nem tekinthető erődnek sem. Semmi nem lehetne olyan szörnyű a világ számára, mint egy újabb megosztás. A hazám értelemszerűen támogatja a demokrácia megerősítését Irakban, de ott a demokráciának, miközben univerzális értékeket vesz alapul, a saját intézményeire kell támaszkodnia. Tudniillik az elvek ugyanolyanok, de a módozatok mindenütt különböznek. Jelenleg Irakban az igazi tét abban áll, hogy konszolidálódjon a biztonság és a gazdasági újjáépítés, miáltal az ország megtalálhatja az utat a demokrácia felé. Ez az interjú egyébként jó alkalmat ad nekem arra, hogy tájékoztassam az önök olvasóit arról, hogy Franciaország visszaállította a diplomáciai kapcsolatokat Irakkal. Amilyen események a háború kezdetén voltak, talán a történészek számára fontosak, de nekünk, diplomatáknak a jövő felé kell néznünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.