Miközben Ausztria nyugat-európai összehasonlításban is változatlanul jóléti államnak számít, addig a kimutatások szerint naponta átlagosan 25 osztrák cég válik fizetésképtelenné. Ausztria – legalábbis ilyen megközelítésben – már a negatív éllovasa az Európai Uniónak: az osztrák napilapok öszszesítései alapján Ausztriában jelenleg ugyanis 1000 aktív cégre vetítve 18 a csődbe jutott vállalatok száma. Az ottani hitelbiztosítói szövetség szerint 2004-ben várhatóan 5-7 százalékkal, hatezerre nő a csődöt jelentő cégek száma és 25 százalékkal több, 4700 magánszemély válik fizetésképtelenné. Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az újonnan alapított osztrák cégek 50 százaléka 10 éven belül csődbe jut. A legveszélyeztetettebbek ebből a szempontból a kis- és a közepes vállalatok, mindenekelőtt az építőiparban tevékenykedő cégek. Az év első felében 522 esetben jelentettek csődöt osztrák építőipari vállalkozások – jelentette az MTI.
A hitelbiztosítók szerint az idén mintegy 25 százalékkal több magáncsődöt fognak bejelenteni Ausztriában, mint tavaly. Az osztrák háztartások által felvett hitelek összege 1996-tól 57,5 százalékkal növekedett, s jelenleg mintegy 70 milliárd eurót tesz ki. A több mint nyolcmilliós Ausztriában mintegy százezerre tehető a túlságosan eladósodott háztartások száma, és már 350 ezer osztrák küszködik fizetési problémákkal. Az eladósodottak egyre inkább a fiatalabb korosztályokhoz tartoznak, a csődbe jutottak fele a 25. és a 40. életév közötti korban van.
Eközben kétszázezer új munkahelyre lenne szüksége Ausztriának ahhoz, hogy az évtized végéig elérje a lisszaboni célkitűzésekben meghatározott 73,2 százalékos foglalkoztatási arányt – állítja Herbert Tumpel, az osztrák Munkáskamara (AK) elnöke, aki a Der Standard című napilapban kifejtette, hogy az EU Lisszabonban elfogadott célkitűzései szerint az európai térséget a világ legdinamikusabban fejlődő gazdasági övezetévé szeretnék tenni az évtized végére, amihez átlag 70 százalékos – a nők körében 60 százalékos – foglalkoztatási arányt kell biztosítani európai átlagban. Ausztria számára 73,2 százalékos, a nők körében pedig 66,8 százalékos foglalkoztatási arány a cél.
Az AK szerint azonban veszélyben van a célok elérése, mivel az osztrák gazdaságkutató intézet (Wifo) adatai szerint 2000 óta csökken a foglalkoztatottak aránya. Az AK úgy számította, hogy jelenleg átlag 69,2 százalék az osztrák foglalkoztatottsági ráta, a nők körében pedig 62,8 százalékos. A célok eléréséhez a kormánynak mintegy kétszázezer új munkahelyet kellene teremtenie – állította az AK elnöke. Tumpel szerint a központi költségvetésből kellene kiegészítő keretet biztosítani az aktívabb foglalkoztatási politikához, a foglalkoztatási arány növelését célzó kutatásokhoz és fejlesztésekhez.
Osztrák tőke külföldre. A külföldi osztrák beruházások 47 százaléka irányult tavaly azokba a kelet- és közép-európai országokba, amelyek májusban az EU tagjaivá váltak. Az osztrák kormány „2004-es gazdasági jelentés” címet viselő beszámolója szerint tavaly az osztrák cégek 2,8 milliárd euró értékű beruházást valósítottak meg a térség országaiban, amelyekben az osztrák összberuházások értéke így több mint 15 milliárd euróra nőtt. A távirati iroda jelentése alapján Ausztria legfontosabb beruházási célterepe ebben a térségben 2003-ban Csehország és Magyarország volt, utánuk Szlovákia, Lengyelország és Szlovénia következett.