Vihar előtti csend Szaúd-Arábiában?

Az al-Kaida terrorhálózat szaúd-arábiai csoportjának egyik fő szellemi irányítóját ölték meg szaúdi rendőrök egy tűzpárbajban – közölték biztonsági források. Abdullah ar-Rosud halála egyes források szerint súlyos csapás az al-Kaida helyi szervezetére. Ugyanakkor nem lehet nyugodt a szaúdi vezetés, hiszen a jelek arra engednek következtetni, hogy igen erős és elszánt csoportok munkálkodnak az országban a fennálló rend megdöntésén.

2004. 07. 02. 18:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint minden fegyveres szervezet, a „helyi al-Kaida” is a tiszta iszlám állam megteremtését, a korrupt vezetők elűzését tekinti fő céljának. Szerintük ugyanis Fahd király (és a helyette uralkodó Abdullah koronaherceg) eladták az országot az amerikaiaknak, s a bűnös úton szerzett pénzt saját maguknak tartják meg. Amerika pedig bizonyos fokig két tűz közé került ebben a helyzetben, hiszen míg a felszínen szívélyes, baráti viszony van Rijád és Washington között, a nemzetbiztonsági hivatal ülésein Szaúd-Arábiát mint potenciális veszélyforrást emlegetik. A terrorizmus támogatásával vádolják, elítélik antidemokratikus berendezkedése miatt, kárhoztatják az iszlám alapú törvénykezést. Ám azt is tudják, hogy az al-Szaúd-ház bukása esetén felemelkedő terrorcsoportokkal lehetetlen lenne kiegyezni, így elemi érdekük a monarchia minél további fenntartása.
A bukás azonban inkább elméleti lehetőség, mint valós veszély. Szaúd-Arábia központosított állam, a fontos pozíciókban mind az uralkodó dinasztia tagjai ülnek, s bár a nagy szigorból továbbra sem kívánnak engedni, bizonyos reformokat mégis végrehajtottak. A legfontosabb ezek közül az as-Súra tanács létrehozása, amely a nálunk ismert parlament előfutára. Az Arab Liga tagjainak márciusi, tuniszi találkozóján mégis azért tört ki botrány, mivel a Maghreb-országok képviselői szerint az öböl menti arab államok nem ismerik fel a világ változását, s nem hajlandók a hatalom akár legapróbb szeletkéjét sem kiadni a kezükből. Szaúd-Arábia elismertsége az arab világban óriási, s ha ők lépnének a demokratizálódás útjára, talán követnék a példát a kis olajmonarchiák is.
A távlati célok mellett azonban Rijádnak mindenképp foglalkoznia kell a riasztó lehetőséggel, hogy a lakosság esetleg mégsem szereti a dinasztiát olyan nagyon, mint ahogy ők képzelik. Intő jel lehet, hogy a megölt al-Kaida-vezető helyett egy volt egyenruhás töltötte be a megüresedett helyet. Ha a feltevések igazak, akár az is bebizonyosodhat, az manipulatív propagandafogások elérték céljukat. A valaha nagyon gazdag, s máig igen jómódú szaúdiak is elkezdtek együtt érezni távol élő, amúgy vadidegen hittársaikkal, s radikális változást várnak. Eszközként pedig támogatják az al-Kaida elvakult fanatikusait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.