Draskovics széke is inog

Ma kell a Pénzügyminisztériumnak a kormány elé terjesztenie a jövő évi büdzsé tervezetét. Tegnap a Világgazdaság is megerősítette lapunk múlt heti információját, amely szerint Draskovics Tibor hamarosan távozhat posztjáról. A pénzügyminiszter menesztésének hátterében a költségvetés magas hiánya áll.

2004. 08. 31. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár a Pénzügyminisztériumban (PM) is Draskovics Tibor közelgő leváltásáról szóló hír terjed; a pénzügyminiszter az idei deficitcél tarthatatlansága miatt még szeptemberben távozhat. A pénzügyminiszter leváltásának hátterében tehát az áll, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt tiszta lappal kíván indulni, azaz: minden problémáért a felelősséget Medgyessy Péter kormányfőre és annak csapatára kívánja hárítani. A forgatókönyv szerint Draskovics két-három héten belül elismeri, hogy a költségvetés idei tervezett hiánya nem tartható öt százalék alatt, majd lemond. Draskovics a saját jövőjével kapcsolatosan a Népszabadságnak adott legutóbbi interjújában úgy nyilatkozott, hogy pénzügyminiszterként „nem hetekkel, hanem számokkal számol”.
Emlékezetes, a vártnál is magasabb 2003-as államháztartási hiány okozta László Csaba vesztét. Medgyessy Péter az év elején legalábbis ezzel indokolta, hogy február 15-i hatállyal kezdeményezte a pénzügyminiszter felmentését. A kormány eredetileg 4,8 százalékos hiányt tűzött ki célul a tavalyi esztendőre. A PM viszont 2003 decemberében ennél roszszabb, 5,2 százalékos előrejelzést adott ki. A hiány végül 5,6 százalékos lett tavaly.
Noha ma jár le az a pénzügyminisztériumi határidő, amíg a szaktárcának a kormány elé kell terjesztenie a jövő évi költségvetés tervezetét, felettébb kevés az információ arról, miként is alakul a 2005-ös büdzsé a kormányváltást követően. A Világgazdaság úgy tudja, a legfontosabb sarokszámok valószínűleg maradnak; így 4,1 százalékos deficit alapul vételével formálódik a tervezet. Jövőre 22 040 milliárd forintos nominális GDP-vel készülnek a számítások. Kissé csökkent az idei GDP-adat is, amit 40 milliárd forinttal korrigáltak lefelé a korábban közölt 20 380 milliárd forintról.

A stabilitási és növekedési paktum lazítását fogja javasolni a héten az EU bizottsága – írta meg a Financial Times tegnap. A londoni üzleti napilap azt írta: a javasolt új meghatározás szerint a deficitplafon túllépése esetén a jövőben nemcsak a jelenlegi szövegben szereplő „súlyos recesszió”, hanem már „elhúzódó lanyha növekedés” is felmentést adna a tagországoknak az eljárás alól. A bizottság javaslatai között szerepel az is, hogy a hiánycsökkentésre megadott időt az adott ország egyéni helyzete alapján határoznák meg. Jelenleg az előírásokat megsértő tagállamnak négy hónapon belül cselekvési tervet kell benyújtania, és egy év alatt vissza kell szorítania államháztartási hiányát a hazai össztermék értékének három százalékában meghatározott tűréshatár alá. A bizottság azonban azzal érvel, hogy ez a szigor a szándékolttal ellentétes hatással járhat, mivel az egyes országokat ciklikus és nem pedig szerkezeti intézkedésekre készteti – áll a brit lapban.



Biztosa van a megszorításnak. Aradi Zsoltot, a Pénzügyminisztérium főosztályvezetőjét nevezte ki Draskovics Tibor az államháztartási reformok miniszteri biztosának – tájékoztatott tegnap a Pénzügyminisztérium, megerősítve lapunk korábbi értesülését. A tárca szerint Aradi Zsolt feladata, hogy irányítsa a központi intézményrendszer átalakítását, és megkezdje az államháztartási rendszer felülvizsgálatát, amely kiterjed a teendők számbavételére és a pénzügyi szabályokra. (Sz. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.