Narancssárga

2004. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Életünk részévé vált a híres ötfokozatú skála, amely az Egyesült Államokat érintő terrorfenyegetést jelzi. Elfogtak egy pakisztáni terroristát, s a tőle kapott információk alapján máris ugrott egyet a mutató: a sárgából, azaz emelt szintű fenyegetésből máris narancssárga lett a veszély bizonyos épületek esetén, amely már a „magas” figyelmet kéri. Ráadásul a Citicorp New York-i székházánál, a tőzsdepalotánál, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap washingtoni épületeinél, továbbá a Prudential pénzintézet newarki központjánál még a vörös fokozatot is be akarták vezetni, amely „komoly” fenyegetést jelent – mint azt minden kisiskolás tudja szerte a földgolyón. Persze végül nem kockáztatták meg ezt a nagy ugrást, újra csökkentve a szivárványkódrendszer értékét.
A lakosság pedig találgathatja, a Nagy Vízen innen és túl, hogy ma vajon milyen színben fog pompázni a veszélyjelző. És abban is teljesen biztos lehet, hogy lehet az akár hupilila vagy mélybíbor, a terrortámadásokat ügyefogyott védrendszerük alkalmasint újra képtelen lesz elhárítani. A támadások pusztítása nem a színektől függ (bár kis szerepe van az elhárításban, ez bizonyos). Azok csak a közhangulat irányítására jók, ide-oda változtatva az ott élők tömegeit, akik máig képtelenek felébredni a szeptember 11-i sokkból. Újjáépíteni a tornyokat, nagyobbra, még kihívóbbra, hogy megmutassuk, ez a bátrak hazája – hangzik manapság a szlogen, bemutatva az új Amerika furcsa hangjait. Azóta az Egyesült Államok stílusa a milliomos apuka sértődött kisgyermekének viselkedésére hasonlít. Akitől elvették tizenkét kisautója közül az egyiket az óvodában, ezért most mindenkit utál és mindenkitől fél. Ám tudja, hogy mégis az ő apukája a legerősebb, aki bármikor bezárathatja az egész kócerájt. A lassan három éve tartó, állandósult terrorhisztéria viszont igen kifizetődő néhány embernek. Ők azok, akik a világ első számú demokráciáját vezetni kívánják: George Bush és John Kerry. Mindkettejük számára a legfontosabb választási kampánytéma a biztonság. Nem a gazdaság, nem a lakáshelyzet, a nyugdíj vagy az oktatás. Hanem az isteni, ötfokozatú skála, amelyről olyan rémisztően tudnak beszélni. A hatóságok néha felviszik narancssárgáig, az összes újság megírja, a tévé pedig ezzel kezdi a híradót. Egy ország – és a nagyvilág egy kis része – szorong a fotelben, vizionálva az újabb Armageddont. Aztán csökken a veszély, vissza a sárgáig (ne felejtsétek, emberek, a sárga kettővel rosszabb, mint a zöld, a megnyugtató, békebeli zöld!), s a szorongók, még mindig kissé félve, de fellélegeznek.
Nagyon csúnya játék ez a lakosság félelmeivel. Régi politológusi tézis, hogy a háború árnyékában az ember máshogy szavaz. Inkább a megszokott rendet támogatja, mint a bizonytalan, ismeretlen ellenzéki jelöltet. Ám nem lehet azt mondani, hogy ez a skálamanipuláció egyedül Bush és csapata választási hadjáratának része. Ebből a demokrata jelölt is kiveszi a részét. Ők is emberek, ők is amerikaiak. Így ők is félnek, s figyelik a skálát.
Szeptember 11-e óta minden figyelmeztetés vaklármának bizonyult. Nem találtak újabb gyilkos kedvű terroristákat, a rettegett al-Kaida „vezéreit” is inkább távol-ázsiai bunkerekben lelik meg menekülés közben, nem alvó sejteknek utasítást adó hi-tech központjaikban fülelik le őket. Az igaz, sokat változott a világ és Amerika az ikertorony ledőlése óta, ám valami állandósult: a terrorhisztéria. Milyen a skála? – kérdezheti az egyszeri amerikai szomszédját, aki közli a lesújtó hírt: narancssárga. Na, akkor én Bushra szavazok, dönthet végül a politikailag korrekt választópolgár. Ki tudja, talán Kerry is Bushra szavaz, ha a szívére hallgat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.