A csend hangjai

2004. 09. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mióta az ikertornyok leomlottak New Yorkban, Jasszer Arafat a Mukata foglya. Így nevezik főhadiszállását Ramalláh városában, Ciszjordániában. Az épületegyüttesből nem léphet ki, tankok szorították be oda a palesztin elnököt, aki tudja, ha mégis útra kelne, a tankok azonnal lőnének. Tel-Aviv sokszor bejelenti, nem akarja megölni Arafatot, csak félreállítani. Nem is véletlenül, a palesztin elnök ugyanis sokkal fontosabb figura a térség életében, mintsem hogy félvállról lehessen venni sorsának alakulását.
A palesztin–izraeli viszályt egy időben Jasszer Arafat életén keresztül figyelhettük. Az elnök egy személyben volt Palesztina lelke, első számú politikusa, élő lelkiismerete. Persze mindenki tudta, hogy vannak mások is a politikai színtéren, ám Arafatot még a magyar kisgyermekek is felismerték. A 2001-es világrengés óta azonban megváltozott minden, így az izraeli politika is. Ami addig csak a kocsmai beszélgetés szintjén maradt, átváltozott a knesszet álláspontjává. Arafat megszűnt tárgyalópartner lenni, veszedelmes ellenség, a terroristák vezére lett. Helyette inkább a frissen kinevezett miniszterelnökökkel – Mahmúd Abbásszal, majd Ahmed Korejjel – tárgyaltak, később már velük se túl intenzíven. Elhangzott, hogy a palesztin oldalon nincs tárgyalópartner. Ezzel Izrael felmentette magát az egyeztetések kötelessége alól, amelyeket egyébként is fárasztónak és értelmetlennek tartott. Az izraeli gyámolítással létrehozott Hamász vezetői pedig nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, nem vették át a hatalmat a palesztinok körében. Vezetőiket Izrael kilőtte, így megnevezett örökös nélkül munkálkodnak Abdel-Aziz ar-Rantisszi áprilisi halála óta. Egyelőre valóban úgy tűnik, nincs tárgyalópartner a palesztin oldalon: aki felelősen tudott volna dönteni béke és háború kérdésében, azt megölték vagy fogva tartják. A palesztin elnök ismertségével és béke Nobel-díjával azonban nem számoltak Tel-Avivban. A Közel-Kelet egyik legfontosabb személyisége soha nem fog egyedül és elfeledve meghalni. Szinte biztos, hogy ebben az esetben mártírként fogják tisztelni a palesztinok, elzarándokolnak a Mukatához, s kiderül, a meglepő húzásokra képes Izrael itt eltaktikázta magát. Arafat elzárása hangosabb, mint kemény szólamai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.