Elképesztő nagyságú az amerikai deficit

Ellentmondó hírek jelennek meg az Amerikai Egyesült Államok gazdasági növekedésének kilátásairól: miközben kutatóintézetek a világ legerősebb gazdaságának lassulását várják, addig a Nemzetközi Valutaalap továbbra is jónak ítéli meg az ország idei produkcióját. Az IMF ugyanakkor felszólította Bush elnököt, hogy csökkentse a büdzsé hiányát.

2004. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főként az úgynevezett háborús tételek (Irak, Afganisztán) és a nagyszabású egészségügyi programok hatalmas költségei miatt tartják katasztrofálisnak az Egyesült Államok büdzséjét a szakértők. Miután Amerika hagyományosan nagy állami dotációt nyújt a különböző infrastrukturális fejlesztésekhez, elemzők szerint az elnökválasztás után ezeket a kiadásokat visszafogják, hiszen már a tartalékalapokat is kezdi felélni a költségvetés. Kutatók egyébként az jósolják, hogy az év hátralévő részében négy százalék alá zsugorodik a gazdasági növekedés, amely kihat a globális tendenciákra is.
Ezzel szemben az IMF változatlanul jónak ítéli az Egyesült Államok gazdasági növekedésének kilátásait az év második felében. A fizetési mérleg hiánya azonban aggodalomra ad okot – tette közzé elemzésében a nemzetközi pénzügyi szervezet. Az IMF úgy látja: az ország gazdaságát egyebek mellett a megtakarítások szűkössége és a magas olajár veszélyezteti, ugyanakkor ezeket a kockázatokat ellensúlyozni tudja a termelékenység gyors bővülése.
Aggasztó a fizetési mérleg hiánya is, emiatt Észak-Amerika továbbra is erősen függ a külföldi tőkebeáramlástól. Az IMF felszólította Bush elnököt, csökkentse a költségvetési hiányt, mert ígéretét, hogy a deficitet öt éven belül a felére csökkenti, az IMF nem tartja elegendőnek. A Fehér Ház nemrég tette közzé, hogy rekordnagyságú, 445 milliárd dolláros költségvetési hiánnyal számol az idén.
A hiány mértéke nominálisan még soha nem volt ilyen magas, jóval meghaladja a tavalyi 375 milliárdot. Ugyancsak a közelmúltban hozták nyilvánosságra, hogy az Egyesült Államok hazai össztermékének növekedési üteme erőteljesen csökkent, s a második negyedévben jóval elmaradt a várakozásoktól. Az üzemanyag és a fűtőanyag erőteljes drágulása miatt a fogyasztók visszafogták költekezéseiket. A növekedés háromszázalékos volt az év második negyedében, szemben az első negyedév korrigált, 4,5 százalékos növekedésével. Az elemzők becsléseikben az amerikai gazdaság lassulását jelezték előre, de 3,6 százalékos növekedést prognosztizáltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.