Kínai olimpiai bajnokok látogatták meg a vasárnapi hongkongi helyhatósági választások előtt a volt brit gyarmatot. A lelkes lakosság örömmel fogadta a híres sportembereket, akik a mosoly mellett azt mondták: szavazzatok Peking jelöltjeire! A hongkongiak pedig – némileg feladva jól megszokott, demokratikus rendszerüket – hallgattak a sportolókra, és az előzetes felmérések ellenére a Peking-párti politikusokra voksoltak legtöbben. A helyi önkormányzat ugyan nem sok hatalommal bír az 1997 óta Kína kezén levő, iparilag fejlett területen, ám beszédesek az adatok. A 60 fős törvényhozó tanácsban 34 helyet szereztek a Peking-párti szervezetek, a demokráciát támogatók viszont csak 25-öt. Azt azért meg kell jegyezni, hogy a helyek felét Peking tölti fel közvetlen ajánlással, így a demokráciáért küzdők eredménye annyira nem vészes, hiszen a 30 választott képviselőből 18-an az ő soraikból kerültek ki.
A demokraták berkeiben viszont arról beszélnek, hogy látványos kudarcot vallottak, amelyet sokan sokféleképp magyaráznak. Martin Li egykori demokrata elnök szerint a bonyolult választási rendszer kedvezett az anyaállam híveinek, Jung Szum, Li utódja pedig újraszámolást követelt. Az bizonyos, hogy az erős és prosperáló Hongkong ígérete, a nacionalista érzelmekre ható kampány sokakat Kína oldalára állított. Így vélte ezt Csang Jok-hing, a győztes politikai erő egyik képviselője is, aki szerint az emberek a stabilitásra szavaztak a demokrácia helyett. Az bizonyos, hogy nem tett jót a demokratáknak az utóbbi időben kipattant botrány. Alex Hót, a párt egyik képviselőjét három héttel ezelőtt Kína déli részén letartóztatták, mivel állítólag igénybe vette egy prostituált szolgáltatásait. A politikust végül tárgyalás nélkül elítélték, és hat hónapos börtönbüntetést kapott.
Az okokon lehet vitatkozni, ám az bizonyos, hogy a valódi hatalmat nem adó választás nem a törvényhozó tanács tagjairól szólt. Sokkal inkább véleménynyilvánító népszavazást tartottak a volt brit gyarmaton, amely azt firtatta, ki kell-e terjeszteni a demokráciát Hongkongban. Itt ugyanis a valódi irányító az a Tung Csi-hua, akit kézi vezérléssel irányítanak Pekingből, s akit az utóbbi évek során többször is utcai felvonulásokon próbáltak távozásra bírni. A mostani választások eredménye így nem az, hogy megtartotta vezető helyét a Kína-barát képviselőház. Sokkal fontosabb, hogy Peking ezek után egyáltalán nem fog sietni a demokrácia felé.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között