Két Izrael háborúja

Polgárháború kirobbantásával fenyegetőznek a telepesek Izraelben, ha a katonaság valóban végrehajtja a Gázai övezet kiürítési tervét. A sajtóban jobboldali érzelmű közéleti személyiségek állnak a sokszor fanatikus, szélsőséges gondolkodású telepesek mellé, ám az ország nagy része nem feltétlenül támogatja a „hegyvidéki fiatalokat”.

2004. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt a szófordulatot azokra a telepesekre alkalmazzák, akik palesztin vidékeken élnek, s jellegzetes, elvakult vallási ideológiát tesznek magukévá. Fegyverrel járnak az utcán, rendszeresen összecsapnak a helyi arab közösséggel, és fittyet hánynak az izraeli törvényeknek. A hegyvidéki szó abból ered, hogy a vadtelepeket minden alkalommal egy-egy domb tetején kezdik építeni. A megerősített, lakókocsikból álló tábor előbb-utóbb elkezd terjeszkedni, a fegyvereseknek köszönhetően egyre jobban benyomulnak a palesztinok közé, akik menekülni kénytelenek. A vakbuzgó zsidó fiatalok elfoglalják az egész dombságot, miközben olyan tetteket hajtanak végre, amelyekért a zöld vonal (az 1967-es tűzszüneti határ) másik oldalán éveket töltenének börtönben hittársaik.
Épp ez az érinthetetlenség zavarja így a „másik Izrael” lakóit. Ismert tény, hogy míg az izraeli gazdaság komoly gondokkal küzd, lakossági gyűjtést rendeznek a szegények megsegítésére, gyermekek százezrei fekszenek le mindennap éhesen, megfelelő ruházat nélkül járnak iskolába, mindennaposak a sztrájkok, s a munkanélküliség egyre aggasztóbb méreteket ölt, a telepesek számára ismeretlenek ezek a problémák. A kormányok eddig 80 milliárd dollárt költöttek a gázai övezeti és a ciszjordániai telepek fenntartására. A Háárec című izraeli napilapban megjelent egyik írás azt feszegeti, míg a megszállt területek nélkül számított országrészben elvontatják a tilos helyen parkoló autókat, büntetés (és az épület lebontása) vár az engedély nélkül épített házak tulajdonosaira, valamint a mások tulajdonában levő olajfákat sem szabad kivágni, a telepesövezetekben ezek teljesen természetes események. Olyanynyira, hogy egy szakértő szerint Izrael azt fontolgatja, hogy műholdak segítségével feltérképezi a telepestevékenységet. Azaz Tel-Avivban sem tudják, hol építkeznek a „hegyvidéki fiatalok”, pedig az útitervben elfogadták, a megszállt földeken nem fejlesztik a zsidó falvakat, új településeket pedig végképp nem alapítanak.
A telepesmozgalom ösztönzésével sokak szerint kiszabadították a szellemet a palackból, amelyet nem tudnak visszagyömöszölni oda – a helyzet egyszerűen kikerült az irányításuk alól. Egyes szakértők úgy vélekednek, két egymás mellett létező Izraelről kell beszélni: egy demokratikushoz közelítő és egy fanatikus, vallási alapon működő államról. A telepesek 1989-ben megpróbálták létrehozni a saját „zsidó államukat”, amelyet Ciszjordánia területére álmodtak, annak arab lakosságát kiirtva. A fanatikusok csoportját Kachnak hívták, és 1994-ben betiltották. Ez a szervezet egyébként ma is létezik, s erősebb, mint valaha. A Mááriv című izraeli napilap a múlt héten beszámolt arról, hogy a manapság „Héber Brigádoknak” nevezett csoport tagjai automata fegyverekkel és harci kutyákkal járják a palesztin területek utcáit, s támadásaik során segítséget kapnak az izraeli hadseregtől is. A terrorszervezet eddigi legismertebb tette az volt, amikor 1995-ben egyik tagja, Jigal Amir lelőtte Jichak Rabin izraeli miniszterelnököt a Palesztin Felszabadítási Szervezettel megkötött oslói egyezmény miatt. Ariel Saron 2001-es hatalomra jutása óta a Kach szervezetét nem támadták, mivel az ideológiai rokonság igen szoros a szélsőjobboldali pártokkal, valamint a jelenlegi legerősebb parlamenti erővel, a Likuddal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.