Kísérthet-e Madrid szelleme?

2004. 09. 10. 17:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Madridban ez év március 11-én robbantak a bombák, alapvetően változtatva meg a néhány napra rákövetkező parlamenti választások végeredményét. A spanyol kabinet végül belebukott a tétovázásba, valamint abba, hogy teljes mellszélességgel kiállt az iraki szerepvállalás mellett. Az ellenzéki jelöltnek csak azt kellett kijelentenie, hogy hazahozza a katonákat, a háborút elvető lakosság pedig beszavazta a szocialistákat a hatalomba.
Talán ezt várják a Dzsemáa Iszlámíja terroristái is, akik nem Ausztráliában, hanem Indonéziában akartak tenni az Ausztrál Munkáspárt győzelméért. Ez a politikai erő ugyanis a jövő februárban esedékes választáson remélt győzelme esetén azonnal kivonná az ausztrál csapatokat Irakból, azaz újabb mélyütést vinne be a többnemzetiségű koalíciónak „csúfolt” megszálló haderőnek. Itt persze nem a katonai erő számít, nem az a 920 katona hiányzik a 130 ezer amerikai mellé, hanem a politikai támogatás. Egy ilyen nagyszabású robbantás újabb muníciót adhat a háborúelleneseknek, akik joggal kérdezik meg kormányuktól, vajon miért harcolnak fiaik egy távoli országban ismeretlenek ellen, hamis bizonyítékok alapján, homályos célokért.
Persze Indonézia nem Ausztrália, bármennyi turista is vándorol a szigetvilágba az ötödik kontinensről, a támadással mégsem Canberra szenvedett, hanem Jakarta. A madridihoz hasonló forgatókönyv így beválhat, ám nem mehetnek biztosra a robbantók, két okból sem. Egyfelől még hátravan fél év a választásokig, addig pedig még bőven történhet bármi, amely a jelenleg kormányzó polgári–liberális erők győzelmét eredményezheti. A másik nagy gondot a beszlani túszdráma okozhatja a terroristáknak.
A gyermekek megölése óta az esetlegesen meglevő szimpátia az iszlám radikálisok irányában nagyon megcsappant, szinte a nullára csökkent. Bár Indonézia és Csecsenföld igen távol esik egymástól, a televíziónézők valószínűleg összekötik Jakartát és Beszlant. Az ausztrál választópolgárok talán úgy gondolnak majd a két helyre, mint a radikális iszlám egy-egy rémtettének helyszíneire, amelyet meg kell állítani. A szavazat pedig máshova kerülhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.