Lelassul az eurózóna?

Augusztusban az eurózóna szolgáltatási szektorának bővülési üteme lassult, amelynek hátterében a költségeket növelő nyersolajárak emelkedésének hatása áll. Habár kedvezőtlen az olajárak emelkedése, emiatt viszont az eurózóna ez évi növekedésére vonatkozó előrejelzést nem kell módosítani – állítja Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke.

2004. 09. 06. 17:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Némiképp visszaesett az eurózóna egyik meghatározó területe, a szolgáltatási szektor bővülése a múlt hónapban. Ennek oka, hogy lassult a világgazdasági növekedés, illetve a nyersolajárak emelkedése megnövelte a költségeket. A 12 tagországból álló eurózóna szolgáltatási szektora egyébként a gazdasági teljesítmény kétharmadát teszi ki. Az NTC/Reuters által kezelt beszerzői menedzserindex 54,5 pontra esett a júliusban mért 55,3 pontról. Elemzők várakozásaikban az index 55 pontra való mérséklődésére számítottak; az 50 pont feletti index a tevékenység bővülését, az az alatti a szűkülését jelzi. A bekerülési árak almutatója – az olajár emelkedésének hatására – 59,9 pontra emelkedett a júliusi 58,1 pontról, négy éve a legmagasabb szintjét érte le. Emiatt romlik a cégek jövedelmezősége és beruházási hajlandósága, amelyet a jövőbeli várakozások almutatójának erőteljes esése jelez.
– Habár a magas olajárak nem kedveznek a gazdasági növekedésnek, sem az infláció alakulásának, ám nincs szükség arra, hogy emiatt módosítsák az eurózóna ez évi gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzést – fejtette ki a minap Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke. Az RTL rádiónak adott nyilatkozatában Trichet azzal érvelt, hogy a magas olajárak elvileg visszafogják a növekedést, ám a mostani helyzetet nem lehet összehasonlítani a hetvenes és a nyolcvanas évek energiaválságával, a nemzetgazdaságok most ugyanis sokkal védettebbek az olajárak ingadozásával szemben – tette hozzá.
n
Az eurózóna IFO müncheni gazdaságkutató intézet kezelte üzleti hangulatindexe, a WES-mutató ez év harmadik negyedévében 96,6 pontra nőtt a második negyedévi 89,8 pontról. Az üzleti hangulat eszerint 2002 második negyedéve óta nem volt olyan kedvező, mint ez év harmadik negyedévében, amikor a mutató 101,7 ponton állt. A WES-indexet az IFO intézet és a párizsi Nemzetközi Kereskedelmi Kamara 333 szakértő véleménye alapján állítja össze, évente négyszer. Mind a jelenlegi helyzet alindexe, mind pedig a következő hat hónapra vonatkozó várakozások alindexe kedvezőbb konjunkturális helyzetet jelez, annak ellenére, hogy drágulnak az energiaféleségek árai. Az eurózónán belül az ír, a spanyol és a finn gazdaság helyzete igen kedvező, de javulnak a kilátások Görögországban, Belgiumban és Ausztriában is.



Medgyessy Kínában bízik. Kissé gyorsuló gazdasági növekedésre számítanak jövőre az eurózóna országaiban az észak-olaszországi Cernobbióban megrendezett Világgazdasági Fórum résztvevői. Medgyessy Péter magyar miniszterelnök előadásában kiemelte: a 2005-ös esztendőre vonatkozó prognózisok a kínai, az észak-amerikai és a japán gazdaságok fejlődési ütemének csökkenésével számolnak, de a fórumon felszólaló, világszerte elismert közgazdászok szerint ezekben a térségekben még így is jobban nő majd a termelés, mint Európában. – Az elemzők úgy látják, hogy a világgazdaság motorja az elkövetkező 30 évben Kína lesz – tette hozzá a kormányfő, aki azt is kiemelte, hogy a kínai–magyar kapcsolatok sikeres újjáélesztése már az elmúlt egy évben is érezhető eredményeket hozott a gazdasági együttműködésben. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.