Némiképp visszaesett az eurózóna egyik meghatározó területe, a szolgáltatási szektor bővülése a múlt hónapban. Ennek oka, hogy lassult a világgazdasági növekedés, illetve a nyersolajárak emelkedése megnövelte a költségeket. A 12 tagországból álló eurózóna szolgáltatási szektora egyébként a gazdasági teljesítmény kétharmadát teszi ki. Az NTC/Reuters által kezelt beszerzői menedzserindex 54,5 pontra esett a júliusban mért 55,3 pontról. Elemzők várakozásaikban az index 55 pontra való mérséklődésére számítottak; az 50 pont feletti index a tevékenység bővülését, az az alatti a szűkülését jelzi. A bekerülési árak almutatója – az olajár emelkedésének hatására – 59,9 pontra emelkedett a júliusi 58,1 pontról, négy éve a legmagasabb szintjét érte le. Emiatt romlik a cégek jövedelmezősége és beruházási hajlandósága, amelyet a jövőbeli várakozások almutatójának erőteljes esése jelez.
– Habár a magas olajárak nem kedveznek a gazdasági növekedésnek, sem az infláció alakulásának, ám nincs szükség arra, hogy emiatt módosítsák az eurózóna ez évi gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzést – fejtette ki a minap Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke. Az RTL rádiónak adott nyilatkozatában Trichet azzal érvelt, hogy a magas olajárak elvileg visszafogják a növekedést, ám a mostani helyzetet nem lehet összehasonlítani a hetvenes és a nyolcvanas évek energiaválságával, a nemzetgazdaságok most ugyanis sokkal védettebbek az olajárak ingadozásával szemben – tette hozzá.
n
Az eurózóna IFO müncheni gazdaságkutató intézet kezelte üzleti hangulatindexe, a WES-mutató ez év harmadik negyedévében 96,6 pontra nőtt a második negyedévi 89,8 pontról. Az üzleti hangulat eszerint 2002 második negyedéve óta nem volt olyan kedvező, mint ez év harmadik negyedévében, amikor a mutató 101,7 ponton állt. A WES-indexet az IFO intézet és a párizsi Nemzetközi Kereskedelmi Kamara 333 szakértő véleménye alapján állítja össze, évente négyszer. Mind a jelenlegi helyzet alindexe, mind pedig a következő hat hónapra vonatkozó várakozások alindexe kedvezőbb konjunkturális helyzetet jelez, annak ellenére, hogy drágulnak az energiaféleségek árai. Az eurózónán belül az ír, a spanyol és a finn gazdaság helyzete igen kedvező, de javulnak a kilátások Görögországban, Belgiumban és Ausztriában is.
Medgyessy Kínában bízik. Kissé gyorsuló gazdasági növekedésre számítanak jövőre az eurózóna országaiban az észak-olaszországi Cernobbióban megrendezett Világgazdasági Fórum résztvevői. Medgyessy Péter magyar miniszterelnök előadásában kiemelte: a 2005-ös esztendőre vonatkozó prognózisok a kínai, az észak-amerikai és a japán gazdaságok fejlődési ütemének csökkenésével számolnak, de a fórumon felszólaló, világszerte elismert közgazdászok szerint ezekben a térségekben még így is jobban nő majd a termelés, mint Európában. – Az elemzők úgy látják, hogy a világgazdaság motorja az elkövetkező 30 évben Kína lesz – tette hozzá a kormányfő, aki azt is kiemelte, hogy a kínai–magyar kapcsolatok sikeres újjáélesztése már az elmúlt egy évben is érezhető eredményeket hozott a gazdasági együttműködésben. (MTI)