„Megelőző csapás” Szíriából

Mintegy háromezer szíriai katona indult múlt hét kedden Szíria felé Libanon fővárosából. A nyugati hatalmak és Izrael által régóta szorgalmazott lépést Damaszkusz hivatalosan a polgárháborútól egykor feldúlt közel-keleti államban tapasztalható biztonsági javulás miatt hajtotta végre.

2004. 09. 27. 17:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa amerikai és francia indítványra, brit és német támogatással a minap határozatot fogadott el, amelyben követelik a szíriai csapatok azonnali kivonását. Ezt azért szorgalmazták, mert szerintük a szír csapatok befolyásolják Libanon belpolitikáját, s ilyen körülmények között nem lehet tiszta elnökválasztást tartani. Damaszkusz lépése egy nappal a New York-i döntés után történt.
Izrael a kivonulásról szóló határozat után jelezte, a 20 ezer fős kontingens ilyen csekély mértékű csökkentése csak a média felé való trükk, s amíg az összes katona el nem hagyja Libanont, nem érdemes valódi kivonulásról beszélni. Washington azonban különösen előremutatónak tartotta a 28 éve tartó „megszállás” legalább részleges feloldását. Colin Powell amerikai külügyminiszter külön örömét fejezte ki szíriai kollégájának a döntés miatt. „Úgy érezzük, hogy a szíriaiak komolyan veszik az ENSZ-határozatot, s segítőkésznek mutatkoznak. Láttunk néhány pozitív jelet, és várjuk a teljes kivonást” – mondta Powell. A szívélyes mondatok különösen annak fényében meglepők, hogy az utóbbi időben az Egyesült Államok nagyon keményen bírálta Szíria politikáját az iraki és palesztin fegyveresek állítólagos bújtatásáért.
Damaszkusz a teljes kivonulást ugyanakkor feltételekhez kötötte. Izrael ugyanis máig megszállva tartja a Golan-fennsíkot, amelyet Szíriától foglalt el az 1967-es hatnapos háborúban. Szíria ezért kijelentette, amíg a fennsíkot el nem hagyják a katonák és a telepesek, a teljes hadsereget nem fogja kivonni Libanonból. Ugyancsak hozzájárult döntéséhez, hogy Libanon soha nem tartotta megszállásnak a szíriai csapatok állomásoztatását, s a lakosság sem tiltakozott a katonák ellen. Libanon lakosai számára ugyanis sokkal inkább Izrael hadserege jelenti a fenyegetést, s nem Szíriáé.
Egyes arab elemzők úgy vélik, a kivonulás sokat segíthet a sötét Szíria-kép megjavításában, s egy esetleges amerikai vagy izraeli támadás elkerülésében. Ráadásul úgy vélik, a részleges kiürítés bebizonyítja, nem a nyugati nyomás hatására tették ezt a lépést. A katari al-Dzsazíra hírtelevízió azonban felteszi a kérdést, ha már Szíria elhagyja Bejrútot, miért nem adja vissza Libanonnak a Sebáa-farmokat Izrael? Az említett területért az 1991-es békekötés, majd a 2000-es izraeli kivonulás óta folyamatos harc folyik a libanoni Hezbollah fegyveresei és Izrael között. Több arab elemző taktikai hibának tartja a jelenlegi kivonulást, mivel az ENSZ-határozatot megelőző távozás diplomáciai győzelmet jelentett volna Damaszkusznak, így azonban szerintük nehéz lemosni Szíriáról, hogy megijedtek a hatalmas nyugati nyomástól. Azt azonban ők is elismerik, hogy Szíria ezzel a lépéssel mindenképp példát mutatott mint az ENSZ-határozatokat betartó állam.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.