NATO-kritika a haderőreformnak

Újra kell gondolni a védelmi felülvizsgálatot – jelentette ki a Juhász Ferenc védelmi miniszter nevéhez fűződő haderőreformról tegnap a vezérkari főnök. Szenes Zoltán egy tegnapi NATO-szeminárium kapcsán nyilatkozott, amelyen több előadás is rámutatott a magyarországi védelmi folyamatok lapunk által már többször hangoztatott hibáira.

2004. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Díszvendégként szólalt fel a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen tegnap Edmund P. Giambastiani tengernagy, a NATO átalakításáért felelős Transzformációs Parancsnokság (ACT) vezetője. Kijelentette: tapasztalataik szerint az az ország, amely a nemzeti össztermékének (GDP) kevesebb mint két százalékát fordítja védelemre, nem költ eleget a biztonságára. A magyar védelmi költségvetés a rendszerváltás óta meg sem közelítette ezt a mértéket, a jelenlegi kormány pedig az ígéretei ellenére tovább csökkentette a védelemre szánt forrásokat. Értesüléseink szerint jövőre tovább kurtítják a HM büdzséjét, így a szaktárca legfeljebb 310 milliárd forinttal gazdálkodhat. A védelem részaránya így akár történelmi mélypontra, másfél százalékra süllyedhet.
A NATO-tengernagy alighanem akkor is az előadást hallgató Juhász Ferenc miniszter „tyúkszemére lépett”, amikor azt fejtegette, hogy a szervezeti átalakításnak köszönhető megtakarításokat vissza kell forgatni a védelembe.
Szenes Zoltán lapunknak elismerte, hogy „felül kell vizsgálni a védelmi felülvizsgálatot”, mert már az idén is alacsonyabb összeget kapott a HM, mint ami az előirányzatban szerepelt.
*
Mint arról korábban beszámoltunk, Juhász Ferenc 2002-es közlése szerint a NATO-nak tett kötelezettségvállalásunk arról szól, hogy 2004-re 1,71, 2005-re 1,76, 2006-ra pedig 1,81 százalékát éri el a HM költségvetése a GDP-nek. Ehhez képest a szaktárca költségvetésének már ebben az évben is csak 1,68 százalék volt a részesedése a GDP-ből. A NATO prágai konferenciáján tett felajánlásaink időarányos teljesítésére ezért nincs mód. Áll a rádiófejlesztési program, nincs pénz a Mi–24-es, Mi–17-es helikopterek felújítására, új BTR páncélozott járművek és egyéni védőfelszerelések vásárlására, valamint elhalasztják a Gripen vadászgépek fegyvereinek beszerzését is.

Novemberben aláírhatják a Gripen vadászrepülőgépek levegő-levegő rakétáiról szóló szerződéseket, az amerikai Sidewinder és AMRAAM típusú fegyvereket azonban csak 2006–2007-ben szállítanák – derült ki a parlament honvédelmi bizottsága által tegnap elfogadott minisztériumi beszámolóból. A rakéták speciális indítóberendezéséről szóló közbeszerzési eljárást szintén idén írják ki, de a beszerzés a következő ciklusra várható. Hasonló a helyzet a repülőgépek levegő-föld fegyverzetével, lőszereivel és célmegjelölő berendezéseivel is, amelyekre csak 2007–2008-ban tart majd igényt a hadsereg. A Gripen-fegyverzetre 28 milliárd forintot kell költenie az államnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.