Sáskajárás Nigériában

Összecsapások zajlottak Nigéria olajban gazdag tartományában, amelynek egyes szakértők szerint akár polgárháborúvá is eszkalálódhat. A helyi fegyveres csoport vezetője bejelentette, október elseje után minden külföldi olajmunkást célpontnak tekintenek, s felszólította a világcégeket, hagyják el Niger deltavidékét.

2004. 09. 30. 18:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október elsejével elkezdődik a Sáskajárás hadművelet, amely Nigéria 44 éves bizonytalan függetlenségét hivatott jelezni. – közölte Dokubo Asari, a Niger Delta Önkéntes Népi Hadseregének vezetője. A politikai célokat szeme előtt tartó gerillavezért Olusegun Obasanjo kormánya egyszerű olajtolvajnak tartja, aki ellen fel kell lépni, mielőtt polgárháborúba sodorná az országot. Nigéria egyébként a világ hetedik legnagyobb olajtermelője, ám a fekete arany áldásait csak szűk körben tudják élvezni, a lakosság 70 százaléka nyomorog. A Shell holland–brit olajipari cég a várható összecsapások hallatán megerősítette kitermelő egységeinek biztosítását. Kétszáz munkatársát azonnal hazaszállította a veszélyes körzetből, a Santa Barbara olajkutat pedig bezáratta, mivel a karbantartó csoportok nem tudták megközelíteni a napi 28 ezer hordó olajat termelő egységet. A kitermelés egyelőre a régi szinten folyik, ám emlékezetes a legutóbbi ijaw felkelés, amikor a korábbi 40 százalékára esett vissza a felszínre hozott olaj mennyisége. Az akkori összecsapások során egyébként szintén Asari fegyveresei keltek az ijaw érdekek védelmére, ennélfogva a helyi lakosok Asarit hősként tisztelik. Az Amnesty International szerint a harcok során legalább ötszáz ember meghalt, ám a kormány ennél sokkal kevesebb áldozatról beszél. Asari szerint a 43 ijaw klán egyetértett a háború kirobbantásában, s hadserege immár 200 ezer katonát számlál.
A gerillák hatfős küldöttsége tegnap Abujába utazott, hogy személyesen Obasanjo elnöktől kapjanak biztosítékokat arra, valóban távoznak a külföldi olajcégek az ijawok földjéről. Ilyen beszélgetés értelemszerűen nem zajlott le, a hatfős küldöttség egyelőre nem találkozott Obasanjóval. A tárgyalásokat inkább a hadsereg vezeti, amely azzal fenyegetőzött, ha nem térnek vissza kunyhóikba az állítólagos jogvédők, nagyon keményen oda fog csapni. A népi hadsereg azonban nem ijedt meg az egyenruhásoktól, s nem tágított véleményétől, miszerint ha a Niger deltavidékén tevékenykedő olajtermelők nem vonulnak ki a régióból, „totális háborút” vonnak a fejükre. Itt található Nigéria olajkészletének túlnyomó többsége, ám a termelékenység az eszközök kezdetleges volta miatt alacsony.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.