Szabálykövető magatartásra szólította fel az Állami Számvevőszék a HM-et, mert az ellenőrzés súlyos szabálysértéseket tárt fel a szaktárca – pénzügyi szakértők által áttekintett – beszerzéseinek jelentős hányadában. A számvevők által ellenőrzött ötven beszerzési eljárásnak (az elmúlt két év beszerzéseinek több mint tíz százalékának) ugyanis mintegy kétharmada szabálytalan volt, és nemegyszer előfordult olyan katonai vásárlás is, amelyben minden szereplő jogsértést követett el. A honvédség beszerzéseit döntően a HM Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatala (BBBH) végzi.
*
A számvevőszék megállapításai szerint az utóbbi években az intézmény működésében számos zavar keletkezett. A HM saját bonyolításban 2002-ben 50,2 milliárd, 2003-ban 180,7 milliárd forint nettó értékben végzett közbeszerzést, amelyekből a BBBH 2002-ben 176 eljárással 35,5 milliárd, míg tavaly 306 eljárással 160,1 milliárd forint értékű beszerzést folytatott le. Az viszont kérdéses, hogy a hivatal hogyan felel a beszerzések során elkövetett szabálytalanságokért, mert erre nincs egyértelmű rendelkezés, ahogyan arra sincs, hogy milyen retorzió vár a gondatlanságot elkövető személyekre.
Az ÁSZ szerint nemcsak a BBBH lépései alapján ítéltek beszerzéseket szabálytalannak, hanem előfordult az is, hogy a külső szereplők vagy maga a miniszter sértette meg a szabályokat. Megesett például, hogy Juhász Ferenc tárcavezető nem tett eleget a miniszteri előírásnak, mert a szakértői bizottság döntési javaslatától eltérő előterjesztését nem indokolta (például a textiltisztításra és -javítási szolgáltatásra vonatkozó 2003-as beszerzés), illetve úgy engedélyezett szerződéskötést, hogy előtte nem járult hozzá magához a beszerzés megindításához (An–26-os szállítórepülő hatszázmillió forintért történő megvásárlása). A HM BBBH ugyanakkor többször minőségi kifogások ellenére ismerte el a teljesítést, és sok esetben a javasolt eljárástípust változtatta meg engedély nélkül, gazdasági hátrányt okozva a minisztériumnak. Történtek olyan beszerzések is, amelyekben a hivatal szabályszerűen járt el, de az intézményen kívüli szereplők vétettek. Az iraki kontingens felszerelését például szabályosan látta el a HM BBBH, de szabálytalan volt az a kérelem, amelyet a Juhász Ferenc által vezetett nemzetbiztonsági kabinethez terjesztettek fel, felmentést kérve a közbeszerzés alól.
A szakértők ellenőrzése rámutatott arra is, hogy a HM számos beszerzése sértette a szaktárca költségvetési érdekeit, különböző szervezési és szakmai hibák miatt. Sokszor érthetetlen módon a drágább ajánlatot választották ki, mint például az ezüst-cink akkumulátorok megvásárlásakor, vagy idővesztés miatt, egy szabálytalan eljárás révén az üzemanyagtöltő gépjárművek javításánál. A külszolgálatos katonák okucani táborának bontásánál és a pristinai sportpálya építésénél szintén gazdaságossági hátrányt szenvedett a magyar állam, mert a munkákat még a teljesítés előtt fizették ki a vállalkozónak, és akkor is, amikor az An–26-os szállítórepülő vételárát már a gép teljes felszerelése előtt kifizették. Az ÁSZ megállapította azt is, hogy a beszerzési ügyekben több jogorvoslati eljárás is indult a HM ellen, amelyekben hat elmarasztaló határozat született a Közbeszerzési Döntőbizottság részéről, és tízmilliós nagyságrendű bírságot kellett kifizetnie a szaktárcának.
Hiányosságok a BM gazdálkodásában. Könyvelési, nyilvántartási hiányosságokat állapított meg az Állami Számvevőszék a Belügyminisztérium 2003. évi költségvetési gazdálkodásának vizsgálatakor. A hiányosságok többségét a minisztérium belső ellenőrzése már korábban észlelte – áll a minisztérium tegnapi közleményében. Eszerint Lamperth Mónika belügyminiszter intézkedett a fennálló hibák kiküszöbölésére és a személyi felelősség megállapítására fegyelmi eljárás lefolytatására utasította Tóth Zoltán közigazgatási államtitkárt. Ő a költségvetési és közgazdasági területek szakmai megerősítése érdekében vezetőváltásokról intézkedett, a számviteli és gazdálkodási fegyelem erősítésére utasította a közgazdasági főosztály új vezetőjét. (MN)