Tovább provokálja Fallaci az iszlámot

Az iszlám egy olyan hegy, amely az elmúlt 1400 évben nem változott semmit. Nem emelkedett fel a sötétség poklából, sosem akart tudni a szabadságról és a demokráciáról – írja három évvel ezelőtt megjelent botránykönyvében Oriana Fallaci, a híres olasz újságírónő. A Harag és büszkeség című kötetet most követte az Értelem ereje című értekezés, amellyel ismét felháborította az iszlám világot.

2004. 09. 02. 18:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oriana Fallaci, az egykor kérlelhetetlen egyenességéről, a tekintély elvetéséről, következetességéről híres újságírónő egy ideje már csak botránykönyveket ír. Az Amerikában letelepedett 74 éves hölgy úgy tűnik, egyedül az iszlám ellen tudott írni az elmúlt években. A kezdőpont nyilvánvaló: szeptember 11-e, mikor Fallaci szerint a nyílt háború elkezdődött a vallások, a kereszténység és az iszlám között. A gond azonban épp az, hogy Fallaci egy kalap alá veszi a vallást és a terroristákat. A Világkereskedelmi Központ lerombolásáért nem Oszama bin Ladent és embereit kárhoztatja, hanem a Koránt. Ezzel a sommás ítélettel pedig magára haragított csaknem mindenkit, aki nem ért egyet az amerikai politikával. Az újságírónő úgy véli, támadás alatt áll Európa, a művelt és fejlett Nyugat. A támadók szerinte az iszlám harcosai, akik szent háborút vívnak a nyugati világ feletti uralomért, és Európa ezt vakságában nem veszi észre. A könyvben leírja, számára az a vallás nem fogadható el, amely állatokként kezeli a nőket, gyűlöli a szabadságot, megveti a Nyugatot. Igaz, Fallaci bevallottan nem vallásos, katolikus meggyőződését az évek során elkoptatta. Azt állítja ugyanakkor, hogy még ha hinne is, az iszlám számára semmiképp nem lehetne választási lehetőség, hiszen emberellenes és antidemokratikus.
Jellemző az első botránykönyvre, hogy többen egyenesen fasisztának nevezték, és elítélték azt, aki kinyomtatja és kiadja. Világszerte rengetegen írtak a könyv ellen és mellett. Érdekes módon inkább Európa kapta fel a fejét a Fallaci-eszmékre, s nem az Egyesült Államok. Olaszországban csaknem egymillióan olvasták a Harag és büszkeséget, Amerikában mindössze negyvenezer fogyott belőle. A nagy tekintélyű újságíró bírálói által minősíthetetlennek tartott szavait sokan úgy értelmezték, a szeptember 11-i sokk rányomta a bélyegét az idős hölgy gondolataira, ám az Értelem ereje bebizonyította, nem erről van szó. Megkapja benne a magáét mindenki, a politikusok, a vallási vezetők – különösen a Vatikán –, az arabok, az iszlám követői, a közönyösök s a lelkesek. Ez utóbbiak azok, akik multikulturális társadalmat akarnak létrehozni Európában, amely Fallaci szerint kudarcot vallott, s e tragikus eseménysorozatnak az a következménye, hogy kontinensünk az iszlám gyarmata lett. Az iszlám térhódítása valóban komoly gondot okoz az európai liberális kormányoknak, Németország, Franciaország és Olaszország komolyan foglalkozni kénytelen az ügygyel, ám a Fallaci által kárhoztatott hozzáállásán nem hajlandó változtatni.



Az ördög újságírója. Oriana Fallaci elsősorban kemény hangú interjúi kapcsán vált híressé. Egyes vélemények szerint ő az a személy, akinek egyetlen vezető politikus sem mondana nemet interjúkérelmére. A politikusok szinte rettegtek a kérdéseitől, az 1972-es indiai-pakisztáni békeszerződés Zulfikar Ali Bhutto pakisztáni vezető Fallacinak adott interjúja miatt majdnem meg is hiúsult. Az újságírónő sem tisztelte beszélgetőpartnereit, szavaival élve „azokat a seggfejeket, akik a sorsunkról döntenek”. Fallaci tíz éve él az Egyesült Államokban, komolyan elkötelezte magát az amerikai hivatalos politika mellett. (S. L. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.