Forintkényszer

2004. 10. 08. 19:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük a lényeggel: az exportvezérelt magyar gazdaság szereplői nem igénylik nemzeti valutánk hirtelen gyengítését. Sem a nagyvállalatok, sem pedig a gazdasági szervezetek érdekképviseletei nem kérték fel az ügyben érintett döntéshozókat, az új kormányt vagy éppenséggel a Magyar Nemzeti Bankot ilyen jellegű beavatkozásra. A nemzetgazdaság ugyanis viszonylag jól teljesít: a bővülés mértéke az év egészére vetítve elérheti a négy százalékot. A növekedés említett szintje pedig annak tulajdonítható, hogy a Magyarországon működő multinacionális cégek leányvállalatai – amelyek a leginkább érintettjei a mindenkori árfolyamkurzusnak – ügyesen rákapcsolódtak a világgazdasági konjunktúrára. Persze futhatna jobban is a szekér: a májusban az Európai Unióhoz csatlakozott közép-európai országok mezőnyében hazánk az említett gyarapodással tulajdonképpen a sor végén kullog. Nemcsak a csehek, a szlovének köröznek le bennünket, hanem a szlovákok is.
De vissza a forinthoz. Az, hogy ismét polémia keletkezett nemzeti valutánk árfolyamáról, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vitathatatlan érdeme. A kormányfő tudniillik egy minapi interjúban azt fejtegette, hogy a forint jelenlegi árfolyama nem tesz jót a gazdaságnak. „Ez a forint, ami drága forint, ma tönkreteszi az exportőröket, csökkenti a jövedelmezőségüket” – hangsúlyozta Gyurcsány, hozzátéve: nem lenne rossz, ha a forint árfolyama a jegybank által kijelölt árfolyamsáv közepéhez közelítene ahelyett, hogy nem egész három százalékpontra áll annak erős szélétől. A miniszterelnök úgy vélekedett: a magas kamatok és az erős fizetőeszköz csak a kötvénytulajdonosoknak kedvez, ám a költségvetést és a kivitelre termelő cégeket kedvezőtlenül érintik. A kormányfő természetesen a téma szelleméhez illő módon, csattanóval zárta mondandóját: az ügyben a jegybank elnökével, Járai Zsigmonddal zajló vitája a költségvetésre is kihat.
Ám a forint hozzászokott már a kormány és az MNB között feszülő ellentéthez, mert árfolyamának alakulására egyelőre nem gyakorolt hatást a szóban forgó nyilatkozat. Itt van tehát a régi-új vita, amely leegyszerűsítve arról szól, hogy gyengíteni kell-e vagy sem a magyar forintot. Ha esetleg valaki elfelejtette volna: az aktuálpolitikai közbeszédben forintkényszer 2002 végén és 2003 elején volt. Akkoriban a kormánypártok vezérei, továbbá a szocialista és szabad demokrata holdudvarhoz tartozó szakértők – meglovagolva néhány gazdasági érdekképviselet „forintócsítási” követelését – napi témává tették nemzeti valutánk gyengítését. Mentségükre legyen mondva, abban a helyzetben legalább politikai oldalról magyarázható volt ez a húzás: a globális gazdaság erőtlen produkciója kapcsán a kivitelünk megtorpant, így minden segítség jól jött a piaci szereplőnek.
A jelenlegi helyzetben viszont – gazdasági vonatkozásban legalábbis – megmagyarázhatatlan, hogy miért került újra napirendre a kérdés. Egyszerűen nem tudunk másra gondolni, mint hogy a Magyar Nemzeti Banknak, illetve elnökének a lejáratása a cél. Járai Zsigmond ugyanis nem lehet jó jegybankelnök, hiszen az Orbán-kormányból jött. Fideszes, mint állítják. Következésképpen az MNB az MSZP és az SZDSZ szemében politikai küldetést teljesít. E logika mentén a jegybank elnökének parlamenti leszavazása nem is olyan meglepő, sőt miként Járai Zsigmond fogalmazott, az beleillik egy forgatókönyvbe. Valószínűleg ennek a forgatókönyvnek van második fejezete is. A címe pedig: forintkényszer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.