Gyurcsány hatástalanította a Zengő-aknát

Egy dél-dunántúli radarhálózat esetleges kiépítésének megvizsgálását javasolja Gyurcsány Ferenc kormányfő a Zengőre tervezett NATO-lokátor kiváltására. Az üggyel foglalkozó szakmai bizottság elkészítette a jelentését, de a miniszterelnök felkérésére folytatja a munkát.

2004. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap meglátogatta a Mecseki Tájvédelmi Körzethez tartozó Zengő hegyre tervezett lokátorállomás ügyét elemző szakmai bizottságot, és azt javasolta, hogy a testület vizsgálja meg, ki lehet-e váltani egy dél-dunántúli, sík terepre telepített állomáshálózattal a mecseki radarközpontot.
Ezt Láng István akadémikus, a Zengő-bizottság elnöke mondta a testület jelentéséről szóló tájékoztatón, miután a kormányfő a Honvédelmi Minisztérium délelőtti munkaértekezletén is közölte az elképzeléseit.
Láng István lapunknak elmondta: a miniszterelnök nyilvánvalóan tisztában van azzal, hogy az általa felvetett új megoldás lényegesen költségesebb lenne az eddigi változatoknál.
Ez azt jelentheti, hogy a kormányfő takarékossági okokból olyan lépéssel kívánja elhalasztani a döntést, amely egyben népszerű a választók körében is.
A szakértői testület eddig három helyszínt vizsgált meg a radarállomás lehetséges helyszíneként. A Zengő-csúcson történő telepítés előnyei és hátrányai mellett áttekintették, hogy milyen következménnyel járna, ha inkább a Hármas-hegyen vagy a villányi Tenkesen építenék fel a NATO-lokátort. A szakértők négypárti konzultációt javasolnak az ügyben, mivel szerintük a három vizsgált helyszín közül egy sincs, ahol egyaránt érvényesülhetnének a radartechnikai, természetvédelmi és társadalmi szempontok. A bizottság megállapította, hogy a természeti értékek leginkább a Zengő hegyen sérülnének a radar megépítésével, és itt a táj jellege is jelentősen megváltozna az építkezéssel. Ráadásul a Mecsek csúcsa felkerült az elsődleges védelmet élvező területeket magába foglaló Natura 2000 listára is. Nemzetbiztonsági és technikai szempontból azonban a szakemberek szerint a Zengő a legalkalmasabb a lokátorállomás létrehozására, és erről a területről szól a NATO-val kötött 1999-es finanszírozási szerződés is.
Mint ismeretes, a katonai szövetség 24 milliárd forinttal támogatná a radarbázis megépítését, amellyel megoldható lenne a teljes légtérellenőrzés a katonai és a rendészeti légvédelem, illetve a polgári légi irányítás számára is.
A szakértői jelentés szerint a természeti értékek sérülése nem lenne olyan számottevő a Hármas-hegyen, de az építkezés itt is aggályos, mert a térség természetvédelmi oltalom alatt áll. A Zengő melletti, 74 méterrel alacsonyabb hegy rendelkezik ugyanakkor kiépített infrastruktúrával, hiszen meteorológiai állomás és hírközlési épületek vannak a csúcsán. A hírközlési rendszerek elektromágneses összeférhetetlensége és a helyhiány miatt viszont egyelőre ide sem telepíthető újabb radar. A Hármas-hegyen lévő állomások átköltöztetése viszont két és fél-három milliárd forintba kerülne az államnak.
Láng István megjegyezte azt is, hogy a Hármas-hegyen nem tökéletes a lefedettség, ezért a környékre telepíteni kellene kiegészítő földi radarokat is, amelyek egyenként legalább 22 milliárd forintba kerülnek. A szakértők szerint bizonytalanná válna a hármas-hegyi építkezés esetén a NATO-finanszírozás is. A bizottság úgy véli, hogy hasonló a helyzet a Tenkes hegy esetében, ahol ugyan környezetvédelmi és természetvédelmi aggályok nem merülnek fel, és a legkedvezőbb az infrastruktúra, de a műszaki gondokat jóval nehezebb megoldani, miközben a helyszíntől elzárkózna a NATO is. A Zengő-bizottság elnöke közölte: csak ésszerű kompromisszumokkal lehetséges bármelyik helyszínen a lokátor felépítése, ezért mindössze egy közbülső jelentést fogadhattak el.
A bizottság hónapokkal ezelőtt az érintett minisztériumok által kijelölt szakértőkből jött létre Medgyessy Péter volt miniszterelnök javaslatára, miután a civil szervezetek megakadályozták a lokátor megépítését.
A környezetvédők többek között azért tiltakoztak, mert több mint 300 fát kívántak kivágni a beruházás miatt. Szerintük az építkezéssel tönkretennék az ország egyik legfontosabb élőhelyét, ahol mintegy 150 ezer tő szigorúan védett bánáti bazsarózsát regisztráltak, a faj világállományának 90 százalékát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.