Harc a zsidó voksokért

2004. 10. 16. 18:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vajon az Egyesült Államok zsidó lakossága kire szavaz? Mint az utóbbi időben mindig, a jelenlegi amerikai elnökválasztás során is komoly kérdés. A felvetés szinte eldöntetett, hiszen a demokraták maguk mögött tudhatják az amerikai zsidóság majdnem teljes egészét, ám a republikánusok a jelek szerint nem akarják elhagyni a politikailag is igen aktív csoportot. A kampány kezdetén a republikánus konvenció második napját Esther Jungreis ortodox zsidó rabbi áldásával nyitották meg. Talán ez is mutatja, hogy nagyon kevés zsidó politikust tud felmutatni George W. Bush pártja. A demokratáknál viszont megtalálhatunk számos szenátort és kongresszusi képviselőt – egyikük valamikor elnökjelölt is volt, ő Joseph Lieberman –, a képviselőház egyetlen holokauszt-túlélőjét, Tom Lantost, valamint számos egykori minisztert. A Bush-kormány azonban csak néhány védelmi minisztériumi főosztályvezetővel és tanácsadóval büszkélkedhet e téren, valamint Ari Fleischer fehér házi szóvivővel, aki ráadásul már le is mondott.
Az előző két évben ezért a republikánusok megpróbáltak közeledni az ortodox és ultraortodox amerikai zsidókhoz. Nagy gond viszont, hogy a szélsőséges gondolkodásúak szinte egytől egyig New Yorkban élnek, amely borítékolhatóan a demokratáké lesz. A republikánus kampánygépezet így inkább a habozó államok zsidósága felé nyújtja ki a kezét. Ilyen Ohio, Pennsylvania, Michigan, valamint Florida. Mindegyik államban hét százalék alatt volt a különbség a két nagy párt jelöltje között a négy évvel ezelőtti választáson, s itt van a legtöbb elektor is. A republikánusok igyekezetét a zsidók megnyerésére az indokolja, hogy az említett négy államban jelentős zsidó közösség él. Különösen érdekes Florida helyzete, a napos államban ugyanis nagyon sok nyugdíjas lakik, akik hideg északi otthonukból költöztek át a félszigetre.
A 2000-es, sokszor újraszámolt választás során Floridában kevesebb mint 0,01 százalékkal nyert a republikánus jelölt. A szavazók egy része pedig Izraelből, postán küldte el voksát. A Harvard Egyetem professzora, Gary King szerint épp a Közel-Keleten élő, floridai illetőségű nyugdíjasok döntötték el a 2000-es választást. Jelen állás szerint nagyjából ez száz embert jelent. A szakértők azonban megjegyzik, az amerikai zsidók szinte mindig szavaznak, ellentétben az „átlag amerikaival”, így történhet meg, hogy száz ember is eldöntheti az elnökválasztás sorsát. Ugyancsak figyelemre méltó tény, hogy az Egyesült Államok lakosságának két százaléka zsidó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.