Juhász is magyarázkodhat

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és Gyurcsány Ferenc kormányfő pénteken Brüsszelben tájékoztatja Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkárt a „magyarországi helyzetről”, vagyis szóba kerülhet a honvédelmi költségvetés csökkentése is. Juhász tudatta: csak az amerikai választás után nyújtanak be „bárminemű kezdeményezést” az iraki misszió meghosszabbításával kapcsolatban.

2004. 10. 20. 19:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a NATO-nak tett ígéreteinkre utalva közölte: már Medgyessy Péter jelezte, hogy a kormány azokat a védelmi forrásokat, amelyeket korábban tervezett, nem tudja biztosítani. A honvédelmi miniszter bejelentette: azt is közlik a főtitkárral, hogy a védelmi költségvetés szűkítése miatt változtatni kívánnak a saját itthoni fejlesztési projektek végrehajtásában. Mint arról beszámoltunk, ezekből a fejlesztési programokból időarányosan szinte semmi sem valósulhat meg jövőre, hiszen a szaktárca költségvetését közel 80 milliárd forinttal megkurtították. A tervezett 350 milliárd forinthoz képest ugyanis 2005-ben csak mintegy 287 milliárd jut a védelmi kiadásokra.
Feltehetőleg ennek köszönhető, hogy a magas ajánlati ár miatt nem fogadta el az amerikai ajánlatot, és így közbeszerzési pályázatokat ír ki a Gripen vadászrepülőgépek különböző fegyvereire is a Honvédelmi Minisztérium. Juhász főtanácsadója, Hollósi Nándor ismertetése szerint nem fogadták el a Maverick típusú levegő-föld rakétákra és lézerirányítású bombákra érkezett amerikai ajánlatot, valamint a repülőgépek levegő-levegő rakétáinak egyik típussal kapcsolatos ajánlatát sem.
Juhász Ferenc lapunknak megerősítette, hogy csak az amerikai választás után nyújtanak be „bárminemű kezdeményezést” az iraki misszió meghosszabbításával kapcsolatban. Mint elmondta, nem kívánják, hogy a magyarországi történések hatással legyenek az elnökválasztásra.
n
Áttörés a sorkötelezettség ügyében. Az Országgyűlés honvédelmi bizottsága tegnapi ülésén támogatta azt a javaslatot, amely szerint a parlament is felhatalmazhatná a kormányt, hogy megszüntesse a sorkötelesek behívását. Simicskó István, a bizottság fideszes alelnöke üdvözölte, hogy „egyfajta négypárti kompromisszum” alakult ki ebben a kérdésben, azt azonban furcsállotta, hogy az SZDSZ továbbra is fenn akarja tartani a kényszersorozást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.