Magyar zarándokhelyet szenteltek fel Krakkóban

A legcsendesebb pillanata volt az Isteni Irgalmasság-bazilikában a múlt szombaton tartott, nagyszabású szentmisének, amikor Franciszek Macharski, Krakkó bíboros érseke átadta Erdő Péter bíboros érseknek, hazánk prímásának a Szent István-karereklyét. Az ezt követő tapsorkánban az ötezer magyar zarándok átérezhette történelmi megmaradásunk örömét és a lengyel néppel való lelki közösséget. Az ereklyét ezután az altemplomban található, Szentek Közössége nevezetű, most átadott magyar kápolnában helyezték el véglegesen.

Joó István
2004. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szűkösnek bizonyult a világ egyik leglenyűgözőbb méretű modern temploma, a 2002-ben elkészült Isteni Irgalmasság-bazilika a magyarországi és határon túli magyar katolikus zarándokok, illetve lengyel hívek tömegeinek befogadására. A történelmi légkörű szentmise végeztével csak nehezen sikerült utat nyitni a magyar püspöki kar tagjainak és a lengyel főpapoknak, továbbá vezető közéleti személyiségeknek, köztük a külön is megtapsolt Orbán Viktornak és feleségének, Lévai Anikónak, aki – még a korábbi kormány idején – elvállalta a krakkói új magyar kápolna építésének fővédnökségét.
Jegyzetfüzeteket tölthet meg a turista a történelmi magyarság (dél-)lengyelországi vonatkozásaival. A kápolnaavatás alkalmából szervezett sajtóút részesei – egyházi és konzervatív lapok tudósítói – a szlovák– lengyel határt elhagyva hamarosan a Nyugati-Beszkidek hegyeitől körülölelt Oravka három és fél évszázados fatemplomában magyar szentek, boldogok, püspökök és remeték egész panteonjával szembesülhettek. Oravka ugyanis a történelmi Magyarország legészakibb térségében, Árva megyében található. A Krakkó felé vezető úton utána már csak egy falu, Podvilk büszkélkedhet azzal, hogy „innen” esik a Trianon előtti határon.
Vigyétek hírül, hogy Dél-Lengyelország egyetlen hatalmas magyar zarándokhely, Krakkó városának majdnem minden köve magyarul is beszél – mondta a krakkói szentmise előtt egy magyarul szintén jól beszélő, fiatal lengyel minorita szerzetes. Csak pár „igazoló” példa: az Európa legnagyobb megmaradt középkori főterén álló egyik házon Balassi-emléktábla tudatja, hogy ott lakott a magyar költő. A 900 éves krakkói Wawel (királyi vár) többek között Szent Hedvig – Nagy Lajos király lánya, lengyel királynő – és Báthori István erdélyi fejedelem, szintén lengyel uralkodó – sírját is őrzi.
A hét végi esemény számos további emlékét idézi fel a lengyel–magyar kapcsolatoknak. A krakkói szentmise főcelebránsa, Erdő Péter bíboros érsek – aki egyébként hazánk minden polgárát, nemzetünk minden tagját és jövőnket felajánlotta „az Irgalomban gazdag Isten áldó kezébe” – mondta ki, mi ihlette az ezeréves magyar– lengyel közösségérzetet: a két nép egy időben tért keresztény hitre. Az ünnepi rendezvény keretében Macharski bíboros felmutatott egy frissen nyomtatott könyvecskét: Szent István intelmeinek első lengyel kiadását. Ugyancsak a krakkói esemény során Seregély István egri érsek, a Magyar Püspöki Konferencia elnöke, aki az új magyar kápolna építésének felkarolója volt, az egész évezredet átfogta azzal a megállapításával, hogy a magyar és a lengyel nép Kelet és Nyugat ütközőzónájában kapott helyet a Gondviselés rendjében.
Az Isteni Irgalmasság-bazilika szentmiséje után szentelte fel Erdő Péter a magyar kápolnát, amely elsősorban a magyar hívek mintegy 30 millió forintos adományából épült. Ez a katolikus kegyhely nemcsak a Szent István-karereklye miatt lesz kedvelt zarándokcélpont – útban Czestochowa felé, ahol ma is virágzik a magyar Szent Özséb által alapított pálos szerzetesi mozgalom –, hanem egy rendkívüli művészi és spirituális kisugárzású, ötven négyzetméter nagyságú mozaikalkotás okán is. Készítője a kárpátaljai születésű, görög katolikus festőművész, Puskás László atya. Az ortodox ikonfestészetet idéző, mégis modern mozaikmű Jézust ábrázolja és – kivétel nélkül reá tekintő – 68 szentet, boldogot és szentéletű vallási személyiséget. A katolikus hit magyar, lengyel, sőt kelet-közép-európai bajnokai, sokszor vértanúi ők. Komoly, sokszor szenvedő, de mégis derült arcok szuggesztív seregszemléje. „Deisis”, azaz imádás a hatalmas, csillogó mozaikkép egyházművészeti műfaja; többek között a velencei Szent Márk-bazilika homlokzatán is ilyen található. Puskás László kutatta fel Lezajsk kisvárosban az ottani bernardinus ferences kolostorban a Szent István-karereklyét, amelyet Nagy Lajos magyar–lengyel uralkodó vitetett Lengyelországba. Ennek egy csontrészletét helyezték el most díszes ereklyetartóban a krakkói magyar kápolnában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.