Jövő kedden dönthet a parlament arról az ellenzék által is támogatott módosító javaslatról, amely arra hívja fel a kormányt, hogy szüntesse meg a katonai behívást – közölte Keleti György (MSZP), a javaslat előterjesztője a parlament részletes vitáján. Ezzel november 3-tól már nem kell sorkatonának bevonulnia a fiataloknak Magyarországon. Keleti bírálta az ellenzéket, amiért nem szavazta meg a honvédelmi törvény módosítását, és hasonlóképpen szólalt fel az ügyben Juhász Ferenc is. A miniszter a vita után az állította, hogy a négypárti tárgyalásokon az ellenzék többször változtatott az álláspontján, és „megkerülő manőverekkel próbálta lehetetlenné tenni a szabályozást”. Juhász szerint az ellenzék miatt fenn kell tartani a sorozás rendszerét, amely évente tízmilliárd forintjába kerül az államnak.
– A honvédelmi minisztertől egyetlen igaz mondat sem hangzott el – szögezte le lapunknak Simicskó István (Fidesz). A jövő évi költségvetési törvény szerint ugyanis a sorkötelesek orvosi vizsgálatának költsége összesen 300 millió forint, amelynek a HM csak a felét fizeti. Megjegyezte: ehhez képest a kormányzati felsővezetők egészségügyi ellátására évente 50 millió forintot, általános szűrővizsgálatára pedig fejenként 6000 forintot költenek. Kiemelte: a négypárti tárgyalásokon a Fidesz álláspontja nem változott, mindvégig támogatták a sorkatonaság eltörlését.
Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója közölte, hogy a sorozásokat is lebonyolító húsz hadkiegészítő parancsnokság működése kerül 10 milliárd forintba évente.
A mi javaslatunk Magyarország biztonságát is garantálja, a kormánypártoknak viszont csak a sorkatonaság eltörlése fontos, hiszen a kormány kétszer kétharmados döntéstől tenné függővé a sorkatonai kötelezettség visszaállítását, megbénítva ezzel a sürgős mozgósítást vészhelyzet esetén – szögezte le Simicskó, aki hangsúlyozta: alkotmányellenes lett volna, ha az alaptörvény módosítása nélkül döntenek az abból eredeztethető honvédelmi törvényről.
az államfő meglepődött. Juhász Ferenc nehezményezte, hogy Mádl Ferenc lemondta a részvételt a sorkatonaság utolsó napjait jelképező november 2-i ünnepségen. A Köztársasági Elnöki Hivatal közleményben tudatta: a miniszter levelében – a nyilatkozatával ellentétben – november 1-jére hívta meg. Mádl Ferenc hivatalos külföldi látogatása miatt még nem született írásbeli válasz a meghívóra, ezért nem volt módja lemondani egy még el sem fogadott meghívást.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot