Politikai kérdéssé vált a kamatvágás?

Bár elemzők fél százalékpontos kamatcsökkentést várnak a monetáris tanács mai ülésétől, megfogalmazódott olyan vélemény is, amely szerint a jegybanktörvény-módosítási indítvány megzavarhatja a kamatenyhítési folyamatot.

2004. 10. 18. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fél százalékkal csökkenhet az irányadó kamatszint a monetáris tanács mai ülése után. Az MTI által megkérdezett hét nagy londoni befektetési ház közül öt jósolta a jelenleg 11 százalékos MNB-alapkamat 50 bázispontos hétfői csökkentését, egy pénzintézet 75 bázispontos csökkentést vár, egy pedig 25–50 bázispontost. Piaci elemzők szerint a kamatvágás hátterében a szeptemberi, mérsékeltebb inflációs mutató áll. A pénzromlás a múlt hónapban 6,6 százalékos, míg augusztusban a drágulás mértéke 7,2 százalékos volt. Szapáry György, az MNB alelnöke az inflációs adat megjelenése után azt mondta: az infláció csökkenése teret enged a kamatcsökkentésnek, de előbb mérlegelniük kell a gazdasági körülményeket.
Londoni elemzők arra is figyelmeztettek, fokozhatja majd a politikai feszültséget a jegybanktörvény tervezett módosítása, amely a monetáris tanács létszámának bővítését és a tagok egy részének kinevezését javasolja a miniszterelnök által. A Dresdner Kleinwort Wasserstein (DKW) befektetési bank kommentárja szerint a törvény nagyobb ellenőrzést adna a kormánynak a központi bank kamatpolitikájáért felelős monetáris testület felett, ugyanis a tanács létszámának bővülésével azoknak a tagoknak a száma növekedne, akiket a miniszterelnök javasol.
Járai Zsigmond jegybankelnök szerint a törvényjavaslat sértené a bank függetlenségét, és bizonytalanságot okozna a tőkepiacon. Járai kijelentette azt is: a pénzügy-politikai tanács elképzelt megváltoztatása nem a megfelelő módszer a kormány számára a forint gyengítésére. Pénzügy-politikai enyhítést a költségvetés rendbe tétele útján lehet elérni. Nem tartja a jegybank függetlensége elleni támadásnak a szóban forgó törvénymódosítási javaslatot a tervezet két benyújtója. Bőhm András, a szabad demokraták országos tanácsának tagja és Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese a múlt héten kifejtették: a kormány és az MNB közötti jobb és koordináltabb együttműködésre törekszenek. Ezzel szemben Domokos László (Fidesz) azt hangsúlyozta, hogy a javaslat túlmutat az alkotmányos kereteken, hiszen közvetlen állami beavatkozást akar elérni a monetáris tanács és az MNB működésébe, semmibe véve az intézményi függetlenséget. Kolláth György alkotmányjogászt a törvényjavaslat a Szász Károly PSZÁF-elnök leváltását lehetővé tevő törvénymódosításra emlékezteti – szerinte a jelenlegi üzenet is világos.



Tizenegy százalék. Az MNB utoljára augusztus 16-án csökkentette 50 bázisponttal az alapkamatot, amely jelenleg 11 százalék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.