Nem támogat a román környezetvédelmi tárca olyan beruházást, amely csak a gazdasági szempontokat veszi figyelembe – állította a román szaktárca egy közleményben. Ezzel először határolódott el hivatalosan a román kormány a Verespatakra tervezett aranybánya esetleges ciánszennyezésétől. Mint ismert, a romániai Verespatakon a kanadai S. C. Rosia Montana Gold Corporation Európa legnagyobb aranykészletét készül feltárni. A szomszédos falu helyén százszor akkora ülepítő medencét akar építeni az arany kinyeréséhez használt cianidos szennyvizek tárolására, mint amekkora a Tisza katasztrófáját okozta 2000-ben. A falvakat környező hegyeket 15 év alatt tüntetnék el naponta 20 tonna dinamit felhasználásával. Négy falu lakosságának, több ezer embernek kellene elhagynia emiatt otthonát, földjét, templomait.
*
A román szaktárca mostani közleménye feltehetőleg annak köszönhető, hogy a zöldszervezetek nemzetközi szintű tiltakozása mellett az ügy már az Európai Parlamentben (EP) is szóba került, és – pártállástól függetlenül – számos képviselő a beruházás leállításától tenné függővé Románia tagságát. Az EU október közepén ráadásul új irányelvet fogadott el a cianidos bányászati tevékenységgel kapcsolatban, amely szerint erre a tagországok csak akkor adhatnak engedélyt, ha a termelők által felhasznált oldott cián szintje köbméterenként nem haladja meg a tíz milligrammot.
A mostani siker nem hazánk szakminiszterén múlott, hiszen Persányi Miklós, a környezetvédelmi tárca vezetője korábban meglehetősen visszafogottan nyilatkozott az ügyben. Mint fogalmazott: „El kell érni, hogy a piacon elérhető legjobb technológiát alkalmazzák.” Ezzel szemben a parlament környezetvédelmi bizottsága október 12-én egyhangú állásfoglalást fogalmazott meg, amelyben a kormányt és az EP-képviselőket arra szólítják fel, hogy Románia EU-csatlakozási tárgyalásain a környezetvédelmi fejezetet addig ne zárják le, amíg nincs garancia arra, hogy nem engedélyezik a bánya termelését. A szakértők szerint ugyanis még a legjobb technológia is óriási pusztítással járna a térségben.
Adraian Nastase román kormányfő bejelentette: Magyarország és Románia közös szakértői csoportot hoz létre az EU bevonásával „az alternatív munkalehetőségek megtalálásához” az aranytermelés felfüggesztésének kompenzálására.
A román környezetvédelmi minisztérium ugyanakkor közleményében kijelenti: a szaktárca támogatása nem tárgyalások, hanem a kanadaiak által benyújtott környezetvédelmi engedélykérelem függvénye, de ez még nem jutott el a hatóságokhoz.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál