Tony Blair brit miniszterelnök szombaton telefonon kérte Orbán Viktort, hogy támogassa a magyar csapatok iraki részvételének meghosszabbítását. A Fidesz elnöke azonban kijelentette: a magyar emberek többségének véleményét képviselve ő sem támogatja és a Fidesz sem fogja támogatni a magyar csapatok iraki mandátumának a meghosszabbítását – közölte Révész Máriusz, a párt szóvivője, megerősítve a köztévé híradójának információját. Hozzátette: a Fideszt az MTV kereste meg azzal, hogy Tony Blair szóvivőjétől tudnak a beszélgetésről, amin Orbán Viktor nagyon meglepődött. Avar Károly, a Híradó főszerkesztő-helyettese lapunkkal közölte: az eredeti informátort nem adhatják ki, rámutatott viszont: a hírt megkeresésükre nem cáfolta Tony Blair és a Fidesz szóvivője sem. Köztudomású, hogy Blair Gyurcsány Ferenc kormányfővel is tárgyalt nemrég Irakról. Arra a kérdésünkre, vajon elképzelhetőnek tartja-e, hogy a kormányfő köreiből szivárgott ki az információ, Révész Máriusz közölte: nem tudja, de ha ez igaz, az nemcsak Orbán Viktorral, hanem Tony Blairrel szemben is rendkívül etikátlan lenne.
Mint ismeretes, Irak kérdésében pénteken tartottak négypárti tájékoztatót a Honvédelmi Minisztériumban. A tárgyalást követően Juhász Ferenc honvédelmi miniszter kijelentette: a gyors döntésre azért van szükség, mert a lengyel parancsnokságnak tudnia kell, számíthat-e a magyar kontingensre, hiszen átcsoportosítja az erőit Babilonból. A döntés azért is sürgető, mert a nemzetközi jog szerint legalább egy hónappal előbb közölni kell a kivonulás tényét – tette hozzá a miniszter.
*
Juhász ugyanakkor bejelentette: mindezek ellenére, a korábbi elképzelésekkel szemben a kormány azt kéri az ellenzéktől, hogy ne hétfőn szavazzanak a misszió meghosszabbításáról, hanem csak a parlamenti vita kezdődjön el, hogy „legyen idő a közvélemény előtt ütköztetni az álláspontokat”.
– A magyar közvélemény és szövetségeseink számára is világos volt, hogy december végéig maradunk Irakban, mivel erről határozott a parlament, ezért nem tartjuk bizonytalanságban a lengyel parancsnokságot sem, amely a magyar Országgyűlés döntését ismerve nyilván felkészülhetett a kivonulásunkra – közölte lapunkkal Simicskó István (Fidesz). Karsai Péter (MDF) leszögezte: az MDF konzekvensen tartja magát korábbi álláspontjához, és nem támogatja a meghosszabbítást.
– A december végi kivonulással veszélyes helyzetbe kerülhetnek a katonáink, hiszen rendkívül sebezhetővé válnak, ha viszont maradnak a januári választásokig, akkor sikerül beteljesíteni az eredeti céljukat – véli Mécs Imre (SZDSZ). Szerinte azért is maradni kellene a kontingensnek az iraki választásokig, mert ezzel új időszak kezdődhet Irakban, a demokratizálódás korszaka, és az ENSZ határozatai is ezt szolgálták, amelyek alapján a térségbe küldtük a missziót.
A parlament ma szavaz a sorkatonaság eltörlésével kapcsolatos alkotmány- és törvénymódosításról szóló javaslatról is. Mint ismeretes, a Fidesz közölte: kész megszavazni az előterjesztést.
A Washington Times bírál és fenyeget. Bírálja Magyarországot az Irakban szolgáló magyar katonák tervezett márciusi kivonása miatt a The Washington Times konzervatív napilap tegnapi számában. A koalícióból való kilépés egyáltalán nem a demokrácia és a jólét megteremtését célzó, Amerika vezette erőfeszítések melletti elkötelezettségre vall – írta az újság. A lap értesülései szerint kulcsfontosságú politikai személyek nyomásgyakorlása és az iraki háború általános népszerűtlensége hozták kényszerhelyzetbe a Gyurcsány-kormányt. A cikk emlékeztet egy, a múlt hónapban kiszivárogtatott külügyminisztériumi memorandumra, amely a lengyel kontingens akkor még csak valószínűsített csökkentéséről megállapította, hogy az a jelentős európai részvétel végének a kezdetét jelezheti. Ha így lesz, az Egyesült Államok pótolja a hiányt. De annál rosszabb lesz Európa globális ambícióinak és a nemzetközi lehetőségeknek, amelyeket az olyan új demokráciák, mint Magyarország élvezhetnek – írta a washingtoni újság.
Vezércikk a 7. oldalon
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot