Erősen lelassult Németország gazdasága

Jövőre a korábban előre jelzettnél kisebb mértékben bővülhet a német gazdaság, amely hazánk legfontosabb exportpiaca. Ennek okai: a kőolaj magas ára, valamint az euró drágulása a dollárhoz képest. Elemzők szerint véget ért a kiviteli boom is.

2004. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország gazdasági bővülése lelassult – állítja az ország központi bankja, a Bundesbank, amely úgy látja, hogy a második negyedévi félszázalékos növekedési ütemet a harmadik negyedévben nem érhették el. Megtorpant ugyanis a belső fogyasztás, miközben az export is csökkent. A Bundesbank elemzői megállapították, hogy a fellendülés rákfenéje a külföldi keresletre való ráutaltság. Ráadásul mindinkább illuzórikusak a foglalkoztatás javulásával kapcsolatos várakozások. Várhatóan 2005-ben sem éri el a német gazdaság az 1,8 százalékos GDP-növekedési ütemet – erre a következtetésre jutott a HWWA gazdaságkutató intézet is. Szakértők szerint az idei német gazdaságbővülés egyébként 1,7 százalékos lesz, s jövőre nem kizárt a csupán 0–0,8 százalékos emelkedés. A német gazdasági lapok konszenzusa – több kutatói felmérés alapján – csak 1,5 százalékos növekedés. A német statisztikai hivatal, a DeStatis kimutatásai alapján a július–szeptember közötti időszakban a német GDP-emelkedés minimális, 0,1 százalékos volt negyedéves szinten, vagyis jóval elmaradt a várttól, miután a német exportot visszavetette a kőolaj erőteljes drágulása. A magas olajár lassította a gazdaságnövekedést azokban az országokban is, ahová Németország exportál, s az euró erősödése a dollárhoz viszonyítva egy másik olyan tényező, ami visszafogta a gazdaság bővülését.
Borúlátó, másfél százalékos előrejelzést adott ki a jövő évre vonatkozóan a német kereskedelmi és iparkamarák szövetsége (DIHK) is. A mannheimi Európai Gazdaságkutató Intézet (ZEW) németországi konjunktúra- és üzletihangulat-mutatója, háromszáz intézményi befektető és közgazdász véleménye alapján, novemberre 13,9 pont – közölte az intézet. A mutató negyedik hónapja csökken, s október óta a 34,7 pontos sokévi átlag alatt van, ilyen utoljára tavaly júniusban fordult elő.
Wolfgang Clement német gazdasági miniszter egy minapi berlini konferencián óvott a pánikkeltéstől a Kelet- és Közép-Európához fűződő német kereskedelmi kapcsolatokat illetően: mint mondta, ez a térség a maga 11,4 százalékával jelentősebb a német áruexportban, mint az Egyesült Államok, amely csak 9,3 százalékkal részesedik. Hozzátette, hogy emellett a német gazdaság árbeli versenyképessége az utóbbi években javult. Megalapozatlannak nevezte ugyanakkor azokat a félelmeket is, hogy a német munkahelyek nagy számban települnének ki a kelet- és közép-európai térségbe. (A német cégek „keleti kiszervezéséről” egyébként hetek óta cikkeznek a lapok.) Mint mondta, a kilencvenes évek vége óta pozitív összefüggés tapasztalható a németországi foglalkoztatás és a térségben tevékenykedő német leányvállalatok foglalkoztatási mutatói között. A gazdasági miniszter ugyanakkor visszautasította azokat a vádakat, hogy Németország úgynevezett bazárgazdaság lenne, amely csak az importált késztermékeket adja tovább. Azt azonban elismerte, hogy a hetvenes évek vége óta az importált termékek aránya a német exportban folyamatosan nő. Ezt a növekedést azonban az export bővülése érezhetően túlszárnyalja.
Az energiakérdésről szólva azon véleményének adott hangot, hogy a fejlődő és a küszöbországok támasztotta növekvő kereslet a következő évtizedben még jobban kiélezi a versenyt a rendelkezésre álló nyersolajért.

Hans Eichel pénzügyminiszter új kiadáscsökkentő programmal kénytelen előállni a magas államháztartási hiány miatt. Ennek hátterében az áll, hogy Németország az idén már sorrendben harmadik éve lépi át az euróövezeti stabilitási paktumban meghatározott, a hazai össztermék, azaz a GDP 3 százalékában maximált államháztartásihiány-küszöböt. Az idén 3,8 százalékos deficitet várnak. Eichel elsődleges célja a kiadások lefaragásának elkerülése, ami kárt okozna a gazdaságnak.



Tartós recesszió? Tavaly egész évben 0,1 százalékkal csökkent a német GDP, s ezzel a német gazdaság tíz éven belül tavaly teljesített a legrosszabbul. Az 1993-as recesszió óta 2003 volt a legroszszabb év; 1993-ban 1,1 százalékkal esett vissza a német GDP. Németország gazdasága 0,2 százalékkal nőtt 2002-ben. A legnagyobb euróövezeti gazdaság 2001-ben 0,6 százalékkal, 2000-ben 2,9 százalékkal bővült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.