Gőzerővel folyik a kampány

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke arra szólította fel a lakosságot, hogy a december 5-i népszavazáson voksoljon igennel az egészségügyi intézmények privatizációjának leállítására. Az ellenzéki párt szerint a kormány megpróbálja felgyorsítani a kórházak eladását, míg a szocialisták cáfolják ezt. Orbán Viktor úgy látja, jó remény van arra, hogy a baloldali szavazók is a magánosítás elutasítására voksolnak majd a referendumon.

2004. 11. 10. 20:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány arra buzdította az embereket, hogy a népszavazáson szavazzanak „nemmel” a magánosítás leállítására, ezzel elismerte, hogy el akarja adni a kórházakat – jelentette ki tegnap Orbán Viktor. Mint a Fidesz elnöke elmondta: információik vannak arról, hogy a kabinet megpróbálja felgyorsítani egyes intézmények értékesítését, s a szerződéseket igyekeznek még december 5-e, a népszavazás előtt megkötni.
A Fidesz szerint hiba lenne eladni a kórházakat, mert az a társadalombiztosítási rendszer összeomlását jelentené, s mindenkinek fizetnie kellene az egészségügyi ellátásért. Akik erre nem lesznek képesek, „szegénykórházakba” kerülnek, vagy egyáltalán nem jutnak ellátáshoz – fogalmazott a volt miniszterelnök a SOTE Egészségügyi Menedzserképző Központjában tartott fórumon. Mint mondta: a nyereségérdekelt vállalkozások valóban javíthatják a hatékonyságot, csökkenthetik a pazarlást, csakhogy az így keletkező megtakarítást kivonják a rendszerből. – Az egészségügy nem üzlet, nem az anyagi haszonszerzés terepe. A kórházak eladása sehol a világon nem orvosolja az ágazat gondjait – szögezte le.
Noha 1998 és 2002 között is volt mód a magánosításra, szerinte azért most került napirendre a kérdés, mert akkor senki nem akarta eladnia a kórházakat, ugyanis képesek voltak fenntartani azokat. Most azonban a kormány privatizációs kényszert idézett elő, belehajszolta az önkormányzatokat egy „mindenáron való forráskeresésbe” – vélekedett a volt miniszterelnök. Orbán Viktor úgy látja, jó remény van arra, hogy a baloldali szavazók is a privatizáció elutasítására voksolnak majd a referendumon.
Mikola István, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere szerint több mint húsz kórházban már előkészítették a privatizációt. Akad köztük, amelynek telekspekuláció az oka. A neveket azonban csak később akarja elárulni. Arra a kérdésre, hogy miért ellenzi most a magánosítást, ha egykor maga is beterjesztett egy erről szóló jogszabályt, úgy válaszolt: támogatta az átalakulást, de nem parttalanul. Az orvosvállalkozásokat és a nonprofit szervezeteket segítette, mert azok nem veszik ki a nyereséget a rendszerből, mint például a multinacionális befektetők. Hozzátette: jelenleg is vannak olyan szolgáltatások – például a művesekezelés –, amelyet magáncégek végeznek, ám ezek a vállalkozások lobbierejükkel és zsarolóképességükkel a jó tb-finanszírozást más, állami kézben maradt szolgáltatások kárára harcolták ki.
Kökény Mihály, a Medgyessy-kormány szakminisztere, Gyurcsány Ferenc tanácsadója szerint Orbán Viktort vagy félrevezették, vagy tudatosan megtéveszti az embereket. Mint mondta: senki nem forszírozza a kórház-privatizációt, és senki sem akar kórházat venni. Legfeljebb arról van szó – tette hozzá –, hogy egyes intézmények vagy részlegek működtetését magáncégek vennék át. Ennek célja, hogy a cégek fejlesszék a műszerparkot, azaz javítsák a betegellátás színvonalát. Ezt pedig nem szabad korlátozni – szögezte le. Kökény Mihály szerint nem szabad riogatni az embereket azzal, hogy szegénykórházak jönnek létre, mert ez nem igaz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.