Tiszteletben tartja a kormány az Országgyűlés döntését, de vizsgálják annak lehetőségét, hogy milyen módon vehetnénk részt a demokratikus iraki erők kiképzésében – mondta Gyurcsány Ferenc tegnap a parlamentben. A miniszterelnök beszámolt arról, hogy önkéntes alapon küldenének hivatásos katonákat az arab országba, tehát akarata ellenére senkit sem vezényelnének háborús övezetbe.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter szintén megerősítette azt a lapunk által már több mint egy hete közölt információt, hogy nyáron egy őrző-biztosító századot küldenek a NATO ezerötszáz fős iraki kiképzőbázisára.
A tárcavezető a Klubrádiónak elmondta: Magyarországnak részt kell vennie a műveletben, mert december végi iraki kivonulásával „nagyon nehéz helyzetbe” hozta szövetségeseit. Szerinte a majdani iraki szerepvállalás sem veszélyesebb, mint a mostani misszió.
Mivel NATO-műveletről van szó, a kormány erről saját hatáskörben dönthet. Simicskó István (Fidesz) az új külszolgálatról úgy nyilatkozott: a Fidesz az őrszázad kiküldését sem támogatná, mert ezzel a kormány nem veszi figyelembe, hogy az ország több mint hetvenöt százaléka nem akarja, hogy magyar katonák vegyenek részt az iraki rendezésben. Az MDF sem szavazná meg az iraki őrszázadot, mert még nem tisztázottak a NATO-művelet körülményei, és az egyik legveszélyesebb feladatot vállaljuk magunkra a kiképzőtábor őrzésével – közölte Karsai Péter (MDF).
A Ház megszavazta, hogy a Magyar Honvédség békefenntartó alakulatot küldjön az EU Althea-műveletének támogatására. A katonai feladatokban összesen háromszáz katona vehet részt a magyar hadseregből. Az EU boszniai hadművelete december 2-án kezdődik, ezzel száz magyar katona marad Bosznia-Hercegovinában.
Magyarország tegnap Brüsszelben ígéretet tett arra is, hogy 186 katonát bocsát rendelkezésre az unió által felállítandó 13 taktikai „harci csoport” számára. Az összlétszámában 16 ezer főre tervezett csoportokat a világ legrobbanékonyabb helyein vethetik be. Egyelőre 156 köny-nyűlövészt, 30 víztisztítót, valamint 2007. január elsejéig további 64 katonát ígért a magyar kormány – jelentette ki Bali József, a honvédelmi miniszter védelempolitikai helyettes államtitkára, aki Juhász Ferenc helyett tárgyalt Brüsszelben. A magyar kontingens a szlovénekkel együtt olasz parancsnokság alatt működik majd.
Bali József kérdésünkre kijelentette: a magyar részvétel nem jelent pluszköltségeket a magyar költségvetésnek, hiszen már egyébként is meglévő képességeket ajánlunk fel, a részt vevő nemzetek pedig esetenként dönthetik el, hogy válságövezetbe küldik-e katonáikat. Egyelőre még „koncepciós értékelés” folyik arról, hogy ezek az egységek beletartoznak-e a Gyurcsány Ferenc kormányfő által a NATO-nak ígért ezerfős magyar missziós keretbe – közölte a helyettes államtitkár.
Szentkirályi Alexandra: A városházi szappanopera újabb felvonásához érkezett