Időhúzás a misszió ügyében

Az iraki misszió meghosszabbításáról csak november közepén dönthet a parlament. A Fidesz nem érti a halogatást, hiszen az ellenzék egyértelműen elutasítja a kormányjavaslatot. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter egy videobeszélgetésen bejelentette, hogy a kormányfővel együtt Irakba utazik, de a kontingens parancsnokának nem engedte meg, hogy lapunknak nyilatkozzon.

2004. 11. 06. 21:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem engedte válaszolni Búza Gyulát, az iraki magyar kontingens megbízott parancsnokát Juhász Ferenc honvédelmi miniszter lapunk munkatársának kérdésére tegnap, a Honvédelmi Minisztériumban tartott videokonferencián.
A katonai vezetőtől arról érdeklődtünk volna, hogy a helyi tapasztalatait mérlegelve szerinte jelenthet-e komoly változást a háborús helyzet alakulásában, hogy január végén választásokat tartanak az arab országban. Arra is kíváncsiak lettünk volna, hogy a parancsnok szerint mit tehetne még a magyar kontingens mandátuma meghosszabbítása esetén a térség stabilizációja érdekében. Juhász több jelenlévő megdöbbenésére azonban utasította a parancsnokot, hogy ne válaszoljon, mert egy katonát „nem lehet arra kényszeríteni, hogy politikai állásfoglalást fogalmazzon meg”, majd kivonulásával berekesztette a sajtótájékoztatót.
-
A miniszter az incidens előtt bejelentette: a kormányfővel együtt meglátogatja az iraki magyar kontingenst, de az utazás pontos időpontját nem árulta el.
A tegnapi négypárti tájékoztató után Juhász elmondta: a parlamenti pártoktól nem kértek állásfoglalást, csupán arról tájékoztattak, hogy milyen nemzetközi jogi feltételei vannak az iraki külszolgálat 2005. március 31-ig való meghosszabbításának. A kormány azt kéri, hogy hétfőn kezdődjön meg a parlamenti vita Irakról, de csak egy héttel ezután hozza meg döntését az Országgyűlés, hogy „legyen idő a közvélemény előtt ütköztetni az álláspontokat” – fűzte hozzá a miniszter.
Mint elmondta, a kormány szerint a magyar misszió „működése gyümölcsének learatására a januári iraki választást követően kerülhetne sor”. – Nem értjük, hogy mi szükség van az egyhetes kommunikációs játékra, amikor a Fidesz változatlanul nem támogatja a hosszabbítást – közölte Bába Iván (Fidesz). Szerinte érthetetlen az is, mit ért Juhász a „gyümölcs learatásán”, hiszen a magyar közvélemény nyolcvan százaléka ellenzi az iraki részvételt, és a helyzet nemzetközi értelemben sem lett stabilabb, még a választásokat sem biztos, hogy megtarthatják januárban. Simicskó István (Fidesz) rámutatott: be kell fejezni a külszolgálatot, elég anyagi és emberi áldozatot hoztunk másfél év alatt.
Juhász Ferenc a Fidesz álláspontja ellenére állította: a kabinet abban bízik, hogy a parlament meghosszabbítja a missziót, ezért még nem terveznek új katonai feladatokat az iraki szerepvállalás helyett. Értesüléseink szerint azonban a kormány már megállapodott a NATO-val, hogy a szállítási feladatok helyett Magyarország részt vesz a szövetség kétezer fős iraki kiképzőtáborának munkájában. Lapunk úgy tudja, az új kontingens toborzása már meg is kezdődött.
n
A Magyar Szociális Fórum koordinációs munkabizottsága közleményben szólította fel a kormányt, hogy már most hívja haza az Irakban szolgálókat. A szervezet úgy véli, hogy a kabinet így szakíthat a neoliberális politikával, és szavait tettekre válthatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.