Nem engedte válaszolni Búza Gyulát, az iraki magyar kontingens megbízott parancsnokát Juhász Ferenc honvédelmi miniszter lapunk munkatársának kérdésére tegnap, a Honvédelmi Minisztériumban tartott videokonferencián.
A katonai vezetőtől arról érdeklődtünk volna, hogy a helyi tapasztalatait mérlegelve szerinte jelenthet-e komoly változást a háborús helyzet alakulásában, hogy január végén választásokat tartanak az arab országban. Arra is kíváncsiak lettünk volna, hogy a parancsnok szerint mit tehetne még a magyar kontingens mandátuma meghosszabbítása esetén a térség stabilizációja érdekében. Juhász több jelenlévő megdöbbenésére azonban utasította a parancsnokot, hogy ne válaszoljon, mert egy katonát „nem lehet arra kényszeríteni, hogy politikai állásfoglalást fogalmazzon meg”, majd kivonulásával berekesztette a sajtótájékoztatót.
-
A miniszter az incidens előtt bejelentette: a kormányfővel együtt meglátogatja az iraki magyar kontingenst, de az utazás pontos időpontját nem árulta el.
A tegnapi négypárti tájékoztató után Juhász elmondta: a parlamenti pártoktól nem kértek állásfoglalást, csupán arról tájékoztattak, hogy milyen nemzetközi jogi feltételei vannak az iraki külszolgálat 2005. március 31-ig való meghosszabbításának. A kormány azt kéri, hogy hétfőn kezdődjön meg a parlamenti vita Irakról, de csak egy héttel ezután hozza meg döntését az Országgyűlés, hogy „legyen idő a közvélemény előtt ütköztetni az álláspontokat” – fűzte hozzá a miniszter.
Mint elmondta, a kormány szerint a magyar misszió „működése gyümölcsének learatására a januári iraki választást követően kerülhetne sor”. – Nem értjük, hogy mi szükség van az egyhetes kommunikációs játékra, amikor a Fidesz változatlanul nem támogatja a hosszabbítást – közölte Bába Iván (Fidesz). Szerinte érthetetlen az is, mit ért Juhász a „gyümölcs learatásán”, hiszen a magyar közvélemény nyolcvan százaléka ellenzi az iraki részvételt, és a helyzet nemzetközi értelemben sem lett stabilabb, még a választásokat sem biztos, hogy megtarthatják januárban. Simicskó István (Fidesz) rámutatott: be kell fejezni a külszolgálatot, elég anyagi és emberi áldozatot hoztunk másfél év alatt.
Juhász Ferenc a Fidesz álláspontja ellenére állította: a kabinet abban bízik, hogy a parlament meghosszabbítja a missziót, ezért még nem terveznek új katonai feladatokat az iraki szerepvállalás helyett. Értesüléseink szerint azonban a kormány már megállapodott a NATO-val, hogy a szállítási feladatok helyett Magyarország részt vesz a szövetség kétezer fős iraki kiképzőtáborának munkájában. Lapunk úgy tudja, az új kontingens toborzása már meg is kezdődött.
n
A Magyar Szociális Fórum koordinációs munkabizottsága közleményben szólította fel a kormányt, hogy már most hívja haza az Irakban szolgálókat. A szervezet úgy véli, hogy a kabinet így szakíthat a neoliberális politikával, és szavait tettekre válthatja.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál