Felelőtlenül politizál „az '56-os Magyarország”, ha a választások előtt kivonul Irakból, miközben annak idején maga is igényelte a nemzetközi segítséget, és szintén felelőtlenség lenne, ha a magyar katonák az iraki választások előtt elhagynák a közel-keleti országot – jelentette ki Gyurcsány Ferenc tegnapi rádióinterjújában. Nem megfutamodni kell Irakból, hanem tisztességgel hazajönni – fogalmazott a miniszterelnök. Utalt arra: bízik még az ellenzék igen szavazatában.
A parlament november 15-én dönt az iraki szerepvállalás esetleges meghosszabbításáról, az iraki választásokat várhatóan január végén tartják, de jelenleg rendkívüli állapot van az arab országban. A kormány a kontingens mandátumát 2005. december 31-ig hosszabbítaná meg.
Ráférne Gyurcsány Ferencre egy történelemóra 1956-ról, hiszen akkoriban a magyar nép szabadságharcát vívta egy diktatúrával szemben, ezért nem lehet párhuzamot vonni az akkori események és Irak között – reagált Simicskó István (Fidesz). Emlékeztetett: a magyar Országgyűlés már egyszer meghosszabbította az iraki kontingens mandátumát, de nem lehet a végtelenségig hosszabbítani. Az ellenzék a korábbi hosszabbítást is azért támogatta, mert fontosnak tartja az Egyesült Államokkal való jó viszonyt és Irak demokratizálását. Magyarország azonban már eddig is erőn felül teljesített, a kormányfő hozzáállása pedig álságos, mert Simicskó szerint már katonákat toboroznak, akiket a NATO felügyelete alatt fognak visszaküldeni a térségbe.
– A kormányfő üzletemberként viselkedett, és nemet mondott mindenre, ami az üzleti érdekeivel ellentétes, így a magyar katonák hazahívására is – mondta sajtótájékoztatóján Mátrai Márta (Fidesz).
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot