Több környezetvédelmi felügyelőség is az áldozatává válhat annak az átalakításnak, amelyet a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) tervez, hogy egy úgynevezett egységes zöldhatóságot hozzon létre. Információink szerint felmerült az alsó-Duna-völgyi, a nyugat-dunántúli és a Körös-vidéki környezetvédelmi hatóság megszüntetése is, miközben az Európai Uniónak Magyarország azt ígérte a csatlakozásunk feltételeként, hogy vállalja a felügyelőségek létszámának bővítését és hatékonyságának növelését. Az országban jelenleg tizenkét vízügyi és ugyanennyi környezetvédelmi hatóság működik, a szaktárca javaslatára azonban a jövő év elejétől összevonják ezeket a felügyelőségeket, és ezentúl a nemzeti parkok hatósági feladatait is a közös szervezetek látják el. Lapunk úgy tudja, hogy a változások több száz ember elbocsátásával járnak, miközben jelenleg is sok ezer ügy vár megoldásra.
– Teljes a bizonytalanság a felügyelőségeknél, hiszen az utóbbi három hónapban szinte naponta újabb és újabb változatokkal áll elő a szaktárca a hatósági munka átalakításával kapcsolatban – közölte lapunkkal Medgyesy Balázs, a Fidesz zöldtagozatának vezetője. Szerinte a legsúlyosabb gondot az jelenti, hogy ezentúl a természetvédelem eddigi hatósági feladatait is a felügyelőségeknek kell majd ellátniuk, de a drasztikus létszámcsökkentések miatt teljesen ellehetetlenítik ezt a munkát. A képviselő úgy tartja, hogy a KVM a költségvetés drámai mértékű csökkentéséhez talál ki mondvacsinált, nem létező szakmai indokokat. Ilyen helyzetben még soha nem volt a magyar természet- és környezetvédelem ügye, pedig az eltelt időszak katasztrófái (például a dorogi hulladékégető szennyezése) is azt mutatják, hogy a hatóságok már most is képtelenek ellátni a feladataikat – véli Medgyesy Balázs. – Egyelőre nem tudunk arról, hogy megszüntetnék a felügyelőséget – mondta Hompasz Gyula, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatója. A vezető ugyanakkor elismerte, hogy a vízügyi és a környezetvédelmi hatóság tervezett összevonása személyi és egyéb változásokat is eredményezhet.
Az Alsó-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőségtől származó értesüléseink szerint Baján is felmerült a hatóság megszüntetése, de a felügyelőség vezetőit nemrég úgy informálták, hogy „ez egyelőre nincs napirenden”, ahogyan hasonlóan tájékoztatták a Körös-vidéki Környezetvédelmi Felügyelőséget is. A KVM nem erősítette meg, de nem is cáfolta a hatóságok számának csökkentését.
Császár Tibor, a környezetvédelmi tárca szóvivője kijelentette: ebben a kérdésben még nincs döntés, csak rémhírek terjedtek el a területi szerveknél. Mint elmondta, még folyik egy vizsgálat arról, hogyan működhetnének racionálisabban a hatóságok. A szóvivő ugyanakkor nem tagadta, hogy van szándék az összevonásokra, egyes szervezetek megszüntetésére és a létszámcsökkentésre is.
Mint ismeretes, a környezetvédelmi hatóságoknál ellenőrzési területen dolgozók körülbelül ezren, a természetvédelmi felügyelők pedig százhetvenen vannak. A hazai környezetvédő szervezetek a közelmúltban kiáltványban fordultak a szaktárcához, mert az alacsony létszám akadályozza munkájuk eredményességét.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot