Lakat kerülhet három hatóságra

Drasztikus létszámcsökkentést és területi hatóságok megszüntetését tervezi a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, megszegve ezzel az Európai Uniónak tett felajánlásainkat. A szaktárca azt állítja, hatékonyabb lesz a hatósági munka a helyi szervek összevonásával, a Fidesz szerint a kormány a megszorítások miatt keres a csökkentéshez nem létező szakmai indokokat.

2004. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több környezetvédelmi felügyelőség is az áldozatává válhat annak az átalakításnak, amelyet a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) tervez, hogy egy úgynevezett egységes zöldhatóságot hozzon létre. Információink szerint felmerült az alsó-Duna-völgyi, a nyugat-dunántúli és a Körös-vidéki környezetvédelmi hatóság megszüntetése is, miközben az Európai Uniónak Magyarország azt ígérte a csatlakozásunk feltételeként, hogy vállalja a felügyelőségek létszámának bővítését és hatékonyságának növelését. Az országban jelenleg tizenkét vízügyi és ugyanennyi környezetvédelmi hatóság működik, a szaktárca javaslatára azonban a jövő év elejétől összevonják ezeket a felügyelőségeket, és ezentúl a nemzeti parkok hatósági feladatait is a közös szervezetek látják el. Lapunk úgy tudja, hogy a változások több száz ember elbocsátásával járnak, miközben jelenleg is sok ezer ügy vár megoldásra.
– Teljes a bizonytalanság a felügyelőségeknél, hiszen az utóbbi három hónapban szinte naponta újabb és újabb változatokkal áll elő a szaktárca a hatósági munka átalakításával kapcsolatban – közölte lapunkkal Medgyesy Balázs, a Fidesz zöldtagozatának vezetője. Szerinte a legsúlyosabb gondot az jelenti, hogy ezentúl a természetvédelem eddigi hatósági feladatait is a felügyelőségeknek kell majd ellátniuk, de a drasztikus létszámcsökkentések miatt teljesen ellehetetlenítik ezt a munkát. A képviselő úgy tartja, hogy a KVM a költségvetés drámai mértékű csökkentéséhez talál ki mondvacsinált, nem létező szakmai indokokat. Ilyen helyzetben még soha nem volt a magyar természet- és környezetvédelem ügye, pedig az eltelt időszak katasztrófái (például a dorogi hulladékégető szennyezése) is azt mutatják, hogy a hatóságok már most is képtelenek ellátni a feladataikat – véli Medgyesy Balázs. – Egyelőre nem tudunk arról, hogy megszüntetnék a felügyelőséget – mondta Hompasz Gyula, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatója. A vezető ugyanakkor elismerte, hogy a vízügyi és a környezetvédelmi hatóság tervezett összevonása személyi és egyéb változásokat is eredményezhet.
Az Alsó-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőségtől származó értesüléseink szerint Baján is felmerült a hatóság megszüntetése, de a felügyelőség vezetőit nemrég úgy informálták, hogy „ez egyelőre nincs napirenden”, ahogyan hasonlóan tájékoztatták a Körös-vidéki Környezetvédelmi Felügyelőséget is. A KVM nem erősítette meg, de nem is cáfolta a hatóságok számának csökkentését.
Császár Tibor, a környezetvédelmi tárca szóvivője kijelentette: ebben a kérdésben még nincs döntés, csak rémhírek terjedtek el a területi szerveknél. Mint elmondta, még folyik egy vizsgálat arról, hogyan működhetnének racionálisabban a hatóságok. A szóvivő ugyanakkor nem tagadta, hogy van szándék az összevonásokra, egyes szervezetek megszüntetésére és a létszámcsökkentésre is.
Mint ismeretes, a környezetvédelmi hatóságoknál ellenőrzési területen dolgozók körülbelül ezren, a természetvédelmi felügyelők pedig százhetvenen vannak. A hazai környezetvédő szervezetek a közelmúltban kiáltványban fordultak a szaktárcához, mert az alacsony létszám akadályozza munkájuk eredményességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.