Mikola István, a Fidesz egészségügyi egyeztető fórumának vezetője, volt szakminiszter arra kérte a kormányt és az önkormányzatokat, hogy a december 5-i népszavazásig ne tűzzenek napirendre az egészségügy magánosításával kapcsolatos kérdéseket.
– A „lopakodó privatizációra” számos jel utal: a fővárosi önkormányzat most akar dönteni a Szent Imre Kórház területén lévő termálkút és az ahhoz tartozó földterület magánosításáról. A Schöpf-Mérei- kórházból pedig lombikbébiközpontot, magánklinikát akarnak csinálni – közölte. Mikola István szerint az egészségügyi intézményekkel, önkormányzatokkal szemben használt „finanszírozási technikák” privatizációra kényszerítenek. Kijelentette: sorban állnak a gazdasági vállalkozások, „fenik a fogukat a rendkívül értékes ingatlanokra”.
– Félő, hogy a kórházak eladása után a társadalombiztosító privatizációja következhet, amelynek az lesz a vége, hogy lesz majd szegény és gazdag ember kórháza – nyilatkozta tegnap Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Magyar Rádiónak. Hozzátette: be lehet vonni a magántőkét az egészségügybe, de csak nonprofit alapon és komoly szabályok mellett.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter a SOTE Menedzserképző Központjában tartott tegnapi fórumon pedig arról beszélt: saját korábbi elképzeléseinek és törvényének mond ellent az ellenzék azzal, hogy az egészségügy magánosításának teljes elutasítására szólítja fel a lakosságot a december 5-i népszavazáson. Elmondta: mivel a voksoláson a választókat az Alkotmánybíróság által már megsemmisített kórháztörvényről kérdezik majd, előfordulhat, hogy a végeredmény más jogszabályok, például az önkormányzati törvény „megbolygatását” eredményezi. – A jelenlegi kormány a jobb minőségű és egyenlő esélyeket biztosító betegellátás érdekében ad lehetőséget az egészségügyi intézményeknek a működési formaváltásra – szögezte le.
A magántőke bevonása az egészségügybe nem cél, hanem csupán eszköz arra, hogy a beteg hozzájusson olyan szolgáltatásokhoz, amelyeket az állam egyelőre nem tud finanszírozni – közölte a miniszter.
Az MDF olyan javaslatot terjesztett az Országgyűlés el, amely alapján megakadályozható lehet a kórházak privatizációja. Dávid Ibolya pártelnök hangsúlyozta, a fekvőbeteg-szakellátást biztosító állami vagy önkormányzati egészségügyi intézmények ingatlanjait helyrajzi számuk alapján nyilvántartásba kell venni, forgalomképtelenné kell tenni azokat, hogy megakadályozható legyen magánkézbe adásuk. Ez a javaslat nem akadályozza meg a magántőke bevonását az egészségügyi szektorba – közölte Dávid Ibolya, aki továbbra is nemet mond a kórház-privatizációra vonatkozó népszavazási kérdésre.

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen