Megkezdődött egy könnyűlövészszázadnak a felkészítése, amelyet a magyar hadsereg ajánlhat fel a NATO iraki kiképzőtáborába – jelentette be Braun László, a Magyar Honvédség hadműveleti és kiképzési csoportfőnöke. A vezérőrnagy erről az Új missziók, új képességek, új partnerségek elnevezéssel folytatott konferencián beszélt tegnap az Országgyűlés delegációs termében. A NATO a jövő év első felében kíván létrehozni egy kétezer fős kiképzőtábort Irakban a helyi rendfenntartó erők felkészítésére. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter korábban elismerte: magyar kiképzőtisztek is részt vehetnek a bázis munkájában, de könnyűlövészekről eddig nem volt szó. Egy országgyűlési határozat alapján a NATO-műveletekben való szerepvállalásról a kormány saját hatáskörben dönthet.
*
Simicskó István (Fidesz) álságos politikai magatartásnak nevezte, hogy a kormány a magyar szállítókontingens mandátumának meghosszabbításáról folytat meddő vitát, miközben a háttérben tárgyal a NATO-val könnyűlövészek kiküldéséről az arab országba.
Mint ismeretes, a parlament a jövő hétfőn dönthet az iraki magyar szállítókontingens mandátumának esetleges meghosszabbításáról. A kormány javaslata szerint az iraki misszió 2005. március 31-ig tartana, hogy megvárva a helyi választásokat, „elősegítse a demokratizálási folyamatot”.
– „Informális módon” tudok róla, hogy könnyűlövész-kiképzés folyik a magyar honvédségnél többek között azzal a szándékkal, hogy jövőre a NATO kiképzőbázisára küldhessünk katonákat – közölte lapunkkal Keleti György (MSZP). Hozzátette: mindenképpen részt veszünk ennek a bázisnak a munkájában, csak az a kérdés, hogy mikor, hiszen a szállítókontingens mandátumának meghosszabbítása esetén az utolsó nemzetek között települhetünk ki katonáinkkal a kiképzőközpontba.
– Nem hallottam az újabb iraki részvételről, de elvárjuk, hogy legalább értesítsék erről az ellenzéket – mondta Karsai Péter (MDF).
Kijelentette: a parlament hozzájárulása ugyan nem kell ilyen döntéshez, de az MDF inkább a Balkánon támogatna nagyobb részvételt.
Nem tud a könnyűlövészek esetleges kiküldéséről Mécs Imre (SZDSZ) sem. Álláspontja szerint azonban ez független a szállítókontingens ügyétől, amely nem a NATO fennhatósága alatt vállal szerepet a térségben, hanem az ENSZ határozatai alapján vesz részt a térség stabilizálásában. Az iraki misszió további jelenléte szerinte azért is fontos, mert a választások idején a legveszélyesebb a visszavonulás.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot