Magyar lövészek készülnek Irakba

A Honvédelmi Minisztérium (HM) elismerte, békefenntartók kiképzése folyik a honvédségnél, hogy katonáink részt vehessenek a NATO műveleteiben. A szaktárca nem cáfolta tegnapi hírünket, amely szerint könnyűlövészszázadot küldhetünk a szövetség iraki kiképzőtáborába.

2004. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az év végére beindítja azt az iraki kiképzőközpontot a NATO, ahol a helyi rendfenntartó erőket készítik fel – jelentette be tegnap Jaap de Hoop Scheffer, a szövetség főtitkára. Mint arról beszámoltunk, a magyar kormány arra készül, hogy katonákat küldjön az iraki NATO-bázisra. Mivel NATO-műveletről van szó, egy országgyűlési határozat alapján a kormány saját hatáskörben dönthet az új külszolgálatról. Így, ha a parlament hétfőn nem szavazza meg a jelenleg Irakban lévő 300 fős magyar alakulat mandátumának meghosszabbítását, akkor már a jövő év elején ismét magyar katonák indulhatnak az arab országba.
*
Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára egy budapesti NATO-konferencián megerősítette azt az értesülésünket, hogy Magyarország „kész szakemberek kiküldésével hozzájárulni az iraki biztonsági erők kiképzéséhez”. A rendezvényen azonban Braun Lászlónak, a honvédség kiképzési csoportfőnökének felszólalásából az is kiderült, hogy nemcsak kiképzőtiszteket, hanem őrző-biztosító könnyűlövészeket is felajánlhatunk a NATO-nak. Ezt lényegében nem cáfolta Bocskai István, a HM szóvivőhelyettese sem. Megjegyezte ugyan, hogy még nem született politikai döntés arról, milyen erővel és milyen módon venne részt Magyarország a NATO által vezetett, jövőbeni iraki kiképzési programban, de azt elismerte: jelenleg békefenntartói kiképzés folyik a Magyar Honvédségben, hogy a katonák részt vehessenek a NATO műveleteiben.
Simicskó István (Fidesz) álságos politikai magatartásnak nevezte, hogy a kormány a parlamentben az iraki misszió meghosszabbításáról folytat vitát, miközben a háttérben már megállapodott a NATO-val egy új szerepvállalásról.
Karsai Péter (MDF) és Mécs Imre (SZDSZ) megkeresésünkre közölte: egyelőre nem tudnak a kormány szándékairól, de Keleti György (MSZP) elismerte, hogy vannak értesülései az esetleges újabb magyar részvételről.
Az észak-atlanti szövetség katonai bizottsága szerdán hagyta jóvá az iraki kiképzés hadműveleti tervét, amelyet a jövő héten terjesztenek a szövetség legfőbb döntéshozó testülete, az Észak-atlanti Tanács elé.



Juhász felelős a szabálytalan beszerzésekért – állítja a Fidesz. Juhász Ferenc honvédelmi miniszternek kell vállalnia a politikai felelősséget azért, hogy a Honvédelmi Minisztérium (HM) minden harmadik eszközbeszerzése szabálytalan volt az elmúlt két évben – jelentette ki Nyitray András (Fidesz) az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nemrég megjelent jelentésével kapcsolatban. Mint arról beszámoltunk, az ÁSZ ötven eljárást vizsgált a szaktárca elmúlt két évben történt beszerzéseiből, amelyek nettó összértéke meghaladta a 230 milliárd forintot. Megállapították, hogy az áttekintett eljárások kétharmada szabálytalan körülmények között zajlott. Nyitray felháborítónak tartja, hogy pont a honvédségnél fordul elő a legtöbb szabálytalanság, ahol szinte mindent az adófizetők pénzéből szereznek be. A képviselő úgy tartja, azonnal alapos belső vizsgálatot kell lefolytatni a szaktárcánál, és az eredményekről tájékoztatni kell a közvéleményt, illetve a parlament honvédelmi bizottságát. Matyuc Péter, a HM szóvivője nem kívánt nyilatkozni lapunknak az ÁSZ jelentésről. (H. Gy.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.